HORECA EXPO portalik24 750x150 px

Mobilne Planetarium UFOLUDKI

baner 750x110

Sporo nowości w 41. Biegu Piastów

5561 zgłoszeń z 26 krajów z czterech kontynentów. Dziesięć biegów na dystansach od 1 do 50 kilometrów. Konkurencje rodzinne, dziecięce, jedna nocna... Piękna twarz dwukrotnej mistrzyni Polski i drukrotnej olimpijki Pauliny Maciuszek Oficjalną Twarzą 41. Biegu Piastów.

– Bieg Piastów nie jest zagrożony – powiedział Zygmunt Bobowski, prezes Stowarzyszenia Bieg Piastów, na konferencji prasowej w Szklarskiej Porębie. – Rok temu sytuacja była inna: drżeliśmy, czy pogoda pozwoli na rozegranie zawodów. W tym roku, na prawie miesiąc przez imprezą, warunki są bardzo dobre. Pokrywa śniegu wynosi około metra. Jest mroźno, co daje nadzieję, że śnieg się utrzyma. Przygotowanych jest około 70 kilometrów tras.

MOS 0510

Bieg Piastów po raz kolejny odbędzie się w formule Festiwalu Narciarstwa Biegowego, który zaplanowano w dwa weekendy: 25-27 lutego i 3-5 marca. Podczas pierwszego, 25 lutego, zostanie rozegrane Rodzinna Dziesiątka, w której wystartuje około 400 osób.

– Prawdopodobnie udział w niej weźmie rodzina Włoszczowskich – podkreślił Zygmunt Bobowski. Wydarzeniem będzie więc start dwukrotnej wicemistrzyni olimpijskiej w kolarstwie górskim Mai Włoszczowskiej, która regularnie trenuje w Jakuszycach i zachęca do udziału w Biegu Piastów.

– Tego samego dnia odbędzie się Bieg Przedszkolaka. W niedzielę, 26 lutego, zostanie zorganizowany pierwszy Memoriał im. Stanisława Michonia, znanego trenera narciarskiego, zwycięzcy I Biegu Piastów w 1976. Dystans to około 15 kilometrów. Wystartuje 300 osób. Towarzyszyć mu będzie dziecięca Wyprawa Polarna Zuchów. Z kolei w poniedziałek, 27 lutego, odbędzie się Nocna Dziesiątka – powiedział Zygmunt Bobowski.

W piątek, 3 marca, odbędzie się bieg na 30 km (jedyny techniką dowolną w programie 41. BP). Jest zaliczany do Światowej Ligi Narciarskich Biegów Długich Worldloppet. Weźmie w nim udział ponad 400 osób. Tego samego dnia wystartuje też bieg na 9 km, który zgromadzi ponad 800 zawodników.

Bieg główny na 50 kilometrów zostanie rozegrany w sobotę, 4 marca. Jest oczywiście także zaliczany do cyklu Worldloppet. Zapisy jeszcze trwają (do 10 lutego), zgłoszonych już jest ponad 1500 zawodników. 41. Bieg Piastów zakończą niedzielne (5 marca) biegi na 25 km (Memoriał Wandy i Jerzego Lechowiczów – zasłużonych promotorów narciarstwa biegowego w Karkonoszach i Górach Izerskich) oraz na 16 km. Bieg na 25 km jest zaliczany do Worldloppet.

Zgłoszeni na Bieg Piastów wywodzą się z 26 krajów, około 85 procent to Polacy. Zgłoszonych jest 212 Czechów, 187 Niemców. Zobaczymy też zawodników m. in. z Australii, Japonii, Kanady i Stanów Zjednoczonych.

Przewidziano kilka nowości. – Zostanie przebudowana wioska zawodnicza. Będzie usytuowana pomiędzy startem a metą, co umożliwi skupienie blisko siebie wszystkich miejsc ważnych dla zawodników – mówiła Kaja Sznajdrowicz, dyrektor Biegu Piastów. – Jak co roku, podczas Biegu Piastów organizujemy targi odzieży i akcesoriów sportowych. Weźmie w nich udział 16 wystawców. Po starcie biegu na 50 kilometrów, odbędzie się przemarsz biegaczy retro.

– Po raz pierwszy w historii – informowała Kaja Sznajdrowicz – przyjedzie do nas krwiobus, w którym będzie można oddać krew (4 marca w godz. 10.00 – 15.00). Dzięki naszym sponsorom, każdy, kto odda krew, otrzyma pamiątkową koszulkę i gadżet. Nowe będą też trofea. Wykonane zostaną w ekologicznej formie z drewna. Dla dzieci szykujemy gry, zabawy i animacje.

Twarzą tegorocznego Biegu Piastów będzie Paulina Maciuszek, dwukrotna mistrzyni Polski w biegach narciarskich, córka wybitnych zawodników w biegach narciarskich Michaliny Maciuszek i Józefa Łuszczka (mistrza świata z 1978 roku). Jeden ze złotych medali zdobyła na Polanie Jakuszyckiej. Było to w 2010 roku (na 5 km techniką klasyczną).

– Jakuszyce są mi bliskie, jest tu specyficzny klimat i zawsze chętnie tu wracam – powiedziała. Zapewniła, że wystartuje, ale nie przebiegnie całego dystansu. Zaraz po starcie zejdzie z trasy i będzie kibicować innym. Spodziewa się bowiem dziecka. Kiedy powiedziała o tym na konferencji prasowej, rozległy się brawa, a na twarzy zawodniczki dziennikarze zobaczyli łzy wzruszenia.

Bieg Piastów po ponad 40 latach doczekał się swojej oficjalnej stolicy – jest nią Szklarska Poręba.

– Nasze miasto zasługiwało na to od lat, podobnie, jak Bieg Piastów. Autorów tego sukcesu jest wielu, serdecznie im dziękuję – powiedział burmistrz Szklarskiej Poręby Mirosław Graf. Miano stolicy zobowiązuje... – Tworzymy drużynę Szklarskiej Poręby na 41. Bieg Piastów. Chcemy zachęcić mieszkańców do udziału w tej imprezie, żeby zaczęli się z nią utożsamiać – mówił Mirosław Graf. – Każdy, kto się do tej drużyny przyłączy, otrzyma czapeczkę, chusty i inne gadżety.

– Nawiązaliśmy współpracę z trzydziestoma gestorami bazy turystycznej, którzy zaoferowali rabaty na swoje usługi dla uczestników Biegu Piastów – informował burmistrz Graf. – Wszystkie te obiekty otrzymały od nas plakaty, afisze, flagi do oznakowania swoich obiektów. Są już bilbordy, banery. Bieg Piastów będzie bardzo widoczny w mieście.

Referat promocji Urzędu Miasta przygotował też ulotki informacyjne, które będą prezentowane na różnego rodzaju eventach, targach itd.

– Powiem szczerze, że tak sobie wyobrażałem tę współpracę – skwitował Mirosław Graf.

– Bieg Piastów ma wielkie szczęście, że ma bardzo dużo przyjaciół – powiedział Julian Gozdowski, honorowy prezes i komandor Biegu Piastów. Podkreślił, że najważniejsi są zawodnicy. – Każdy, kto startował przynajmniej raz w tym biegu, jest jego właścicielem – podsumował.

Podczas 41. Biegu Piastów Julian Gozdowski będzie uczestnikiem panelu dyskusyjnego – otwartego dla wszystkich spotkania z legendami polskiego sportu. Drugą legendą, z którym każdy będzie mógł porozmawiać, będzie mistrz olimpijski w skokach narciarskich z 1972 roku, Wojciech Fortuna.

Zapisy na Rodzinną Dziesiątkę i Memoriał Stanisława Michonia potrwają do 22 lutego. Zgłoszenia na Nocną Dziesiątkę zostały zakończone. Zgłoszenia na biegi na 50, 30, 25, 16 i 9 km będą przyjmowane do 10 lutego.

Konferencja prasowa odbyła się w ośrodku Norweska Dolina w Szklarskiej Porębie.

Autorem zdjęć jest Marcin Oliva Soto.

 

Znajdż nas na Facebooku

Tematy Pokrewne

 

Google+