Komentarz dot. braku umorzenia podatku od nieruchomości dla jeleniogórskiego szpitala

IMG 20200922 113926 11Kilkanaście dni temu dowiedziałem się, że Prezydent Miasta Jeleniej Góry nie umorzył podatku od nieruchomości za 2020 rok Wojewódzkiemu Centrum Szpitalnemu Kotliny Jeleniogórskiej. Prezydent swoją decyzje podjął w szczególnym roku, kiedy wszyscy mierzymy się z pandemią koronawirusa a nasz szpital jest na pierwszej linii walki z epidemią.

Po poruszeniu tego tematu przeze mnie oraz wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego odpowiedzialnego za służbę zdrowia, Marcina Krzyżanowskiego, podczas konferencji prasowej, pojawił się komunikat prezydenta miasta, w którym przypomniał, że należy płacić podatki i że miasto zamierza wesprzeć szpital poprzez zakup sprzętu. Zgadzam się z Panem prezydentem, że podatki należy płacić. Prganę jednak zauważyć, iż prezydent, jako organ podatkowy, ma możliwość umorzenia podatku od nieruchomości dla podatnika znajdującego się w trudnej sytuacji. W naszym mieście poprzednicy prezydenta Jerzego Łużniaka co roku umarzali podatek od nieruchomości dla szpitala. Czynił to Marcin Zawiła, czynił tak Marek Obrębalski i czynił tak, o ile dobrze pamiętam, także Józef Kusiak. Z powodu walki z pandemią w 2020 roku wynik finansowy szpitala znacząco się pogorszył. W związku z decyzją o braku umorzenia podatku szpital zmuszony był do zapłacenia kwoty w wysokości blisko 620 tys. zł.

Przypominam także Panu prezydentowi, że jego poprzednicy nie tylko umarzali podatek dla szpitala, ale również wspierali go zakupami sprzętu, tak więc zadeklarowany gest przekazania wyposażenia dla szpitala nie jest niczym wyjątkowym. Przypominam także, że prezydent Jerzy Łużniak, kiedy sprawował funkcję wicemarszałka województwa, będąc odpowiedzialnym za służbę zdrowia, wyrażał zadowolenie, że ówczesne władze Jeleniej Góry wspierały szpital w formie umorzenia podatku.

Podczas środowej sesji Rady Miejskiej, prezydent chce, aby w trybie pilnym znowelizować budżet miasta przekazując środki finansowe na zakup sprzętu dla szpitala w kwocie porównywalnej do kwoty zapłaconego przez szpital podatku od nieruchomości. Dobre i to. Apeluję jednak, aby kwota wsparcia w formie zakupu sprzętu była conajmniej dwukrotnie wyższa niż zapłacony przez szpital podatek. Myślę, że będzie to w tej sytuacji honorowe wyjście.

Mam nadzieję, że mój głos w tej sprawie zawstydzi Pana prezydenta i skłoni go do stosownej refleksji. Liczę na to, że prezydent za 2021 rok umorzy podatek od nieruchomości dla WCSKJ w Jeleniej Górze. Jeżeli nie, to mam nadzieję, że do działania w tym kierunku skłonią Pana prezydenta radni Platformy Obywatelskiej zasiadający w Radzie Miejskiej Jeleniej Góry, albo przekona go do tego radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Jerzy Pokój, który jest członkiem Rady Społecznej WCSKJ i wielokrotnie deklarował swoją pomoc dla placówki. A może skłoni go do tego Pani poseł PO Zofia Czernow, która zawsze mówiła o chęci pomocy dla szpitala. To właśnie ten czas gdy politycy Platformy Obywatelskiej mogą realnie pomóc przekonując prezydenta Jerzego Łużniaka do umorzenia w tym roku i latach następnych podatku od nieruchomości dla jeleniogórskiego szpitala. Umarzając podatek miasto pomoże nie tylko szpitalowi ale także wszystkim jego pacjentom, czyli przede wszystkim mieszkańcom Jeleniej Góry.

Komentarze  

 
+1 #2 Tubylec 2021-02-23 14:12
Panie Mróz. Niech pan się zwróci do swoich partyjnych szefów aby nie odbierali pieniędzy samorządom, aby wypacali należne subwencje i dotacje. Niech pan tez wskaże skąd samorządy ma wziąć pieniądze na wspieranie szpitala, który należy do samorządu wojewódzkiego. Niech pan powstrzyma te populistyczne dyrdymały. Jak samorząd nie ściągnie należnych podatków od instytucji, to będzie musiał podwyższyć inne opłaty mieszkańcom. Ponoć jest pan ekonomistą z wykształcenia więc musi pan wiedzieć, ze kasa musi się zgadzać. Pańskie gadanie pod wyborców PiSu, którzy tylko potrafią wyciągać ręce po nie swoje przyprawia o mdłości. Kończ pan, wstydu sobie oszczędź.Pienię dzy jest coraz mniej bo PiS zabiera samorządom i rozdaje jak swoje. A to nierobom w postaci różnych plusów, a to swoim samorządom. Trochę przelali handlarzowi bronią, trochę dali instruktorowi narciarstwa. Potężne kwoty z naszych podatków dali Rydzykowi. Niemałe kwoty przelali na swoje konta w rajach podatkowych (handlarze bronią i maseczkami tez coś odpalili). Ochrona "Żuliborza" też nas nieźle kosztuje. I tak niestety opłaty w miastach idą w górę. A senator jeszcze by wydoił. Opatrzność olśniła mieszkańców Jeleniej Góry, że nie wybrali go na prezydenta. Zostało by już tylko zgasić światło. Czego by nie ukradli, to by rozdali. Precz z komuną !!!
Cytować
 
 
0 #1 er 2021-02-23 12:16
A może mróz wyskoczy z pensji senatorskiej?
Cytować
 

Dodaj komentarz

Komentuj zgodnie z zasadami dodawania komentarzy Regulamin

Kod antyspamowy
Odśwież

Znajdż nas na Facebooku

Szukasz FOTOGRAFA ?

IMG 20191021 002824

Tematy Pokrewne

 

Google+