Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu – Filia w Jeleniej Górze w partnerstwie z Powiatem Görlitz realizuje od 1 września 2020 polsko-niemiecki projekt „Groß und Klein gemeinsam – Duzi i Mali razem. Transgraniczna współpraca dla wspierania edukacji przedszkolnej w zakresie kultury i języka sąsiada". Projekt finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020 oraz ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego i Powiatu Görlitz. Jego zakończenie zaplanowano na 31.12.2022.
Na zaproszenie dyrektora DODN, pani dr Jolanty Horyń, do programu w ramach wolontariatu przystąpiło 33 uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno – Turystycznych w Jeleniej Górze. Trójka z nich Barbara Krzeczowska, Dominik Połomski oraz Małgorzata Ziemba , jako niemieckojęzyczni wolontariusze, wspomaga organizatorów podczas 5- dniowego pobytu niemieckich gości w Jeleniej Górze. W dniach 21-25 czerwca 2022 w DODN-ie w Jeleniej Górze odbywa się intensywny kurs języka polskiego, czyli atrakcyjna nauka w kraju najbliższego sąsiada, prowadzona przez polskich germanistów. W ramach kursu, obok nauki języka polskiego, goście z Niemiec poznają polski system edukacyjny odbywają dwie wizyty studyjne w jeleniogórskich przedszkolach.
W czwartek 23.06.2022 trójka uczniów Ekonoma, wraz z niemieckimi pedagogami, uczestniczyła w grupowych zajęciach w Przedszkolu nr 2 i 14. Dzieci bardzo serdecznie przyjęły niecodziennych gości i z dużym zaangażowaniem aktywnie uczestniczyły w zajęciach niemieckojęzycznych, które specjalnie z myślą o nich starannie przygotowali sympatyczni goście z Görlitz . Warto wspomnieć , że w żadnej z grup nie zabrakło również przedszkolaków pochodzących z Ukrainy. Dzieci te w niczym nie odróżniały się od swoich polskich rówieśników i widać, że bezpiecznie czują się w gronie równolatków biorąc udział we wspólnej zabawie. W czwartek, podczas zajęć, maluchy bardzo lgnęły również do polskich wolontariuszy śmiało pytając o poznawane podczas spotkania niemieckie słownictwo.
W godzinach popołudniowych siódemka młodych niemieckich nauczycieli z Görlitz uczestniczyła także w grze miejskiej, przygotowanej samodzielnie przez uczniów Ekonoma w języku niemieckim, za co nie szczędzono młodym ludziom szczerych słów uznania.
Zdaniem zarówno polskich jak i niemieckich uczestników projektu, takie wspólnie podejmowane działania bardzo zbliżają ludzi i wszyscy koncentrując na tym, jak dużo nas łączy, łamią wszelkie ewentualne bariery odrzucając jakiekolwiek bezzasadne uprzedzenia.
- Ja chętnie uczę się polskiego. Jak się odrzuci te wszystkie przypadki, to wcale nie jest aż tak źle. Jestem rodowitym Niemcem. Czemu uczę się polskiego? Mieszkam w regionie przygranicznym. W naszych przedszkolach są też polskie dzieci. Chciałbym, żeby ci, którzy przyjeżdżają do nas, czuli się u nas dobrze. Szczególnie początki są zawsze trudne, zwłaszcza w przypadku dzieci. Znajomość polskiego jest dla mnie ważna, żebym w początkowym okresie mógł pomagać im zasymilować się w grupie – z uśmiechem poinformował Kevin, gdy spytano go, dlaczego zdecydował się poznać nasz język.
OGLĄDAJ NAS NA TELEFONIE I TABLECIE - ZOBACZ JAK PROSTE JEST DODAWANIE I PRZEGLĄDANIE OGŁOSZEŃ na portalik24.pl
Copyrights. All rights reserved portalik24.pl