3 września na terenie Transgranicznego Centrum Turystyki Aktywnej w Sobieszowie odbędzie się doroczny piknik organizowany przez Karkonoski Park Narodowy, we współpracy z Fundacją „Partnerstwo Ducha Gór", Zespołem Aktywności Społecznej z Sobieszowa, Stowarzyszeniem Sympatyków Sobieszowa, Miejskim Domem Kultury „Muflon" oraz Międzyszkolnym Klubem Sportowym „Karkonosze". W tym roku impreza odbywa się pod hasłem „Bądź eko z Karkonoskim Parkiem Narodowym". Efektywna ochrona przyrody zaczyna się bowiem w naszych domach, a najprostsze czynności mogą mieć ogromny wpływ na nasze otaczające nas środowisko. Uczestnicy pikniku podczas wielu warsztatów będą mogli wykonać własne eko-ozdoby czy przedmioty codziennego użytku, poznać rośliny typowe dla regionu i ich właściwości, zostać młodym badaczem przyrody oraz stać się poszukiwaczem minerałów. Imprezie będą towarzyszyły również konsultacje społeczne dotyczące projektu planu ochrony KPN.
Program pikniku:
13.00 – 17.00 – Warsztaty edukacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego, Fundacji „Partnerstwo Ducha Gór" oraz pozostałych partnerów imprezy
13.00 – Otwarcie wystawy prac konkursowych na projekt ekspozycji przyrodniczej Centrum Muzealno-Edukacyjnego KPN w Sobieszowie
14.00 – Wycieczka z kijkami „nordic walking" z Dyrektorem Karkonoskiego Parku Narodowego Andrzejem Rajem
14.30 – Rodzinne zmagania sportowe (na hulajnogach, rolkach i nartorolkach)
15.00 – Wycieczka edukacyjna na cmentarzyk rodziny Cogho z pracownikami Karkonoskiego Parku Narodowego
16.30 – Wręczenie nagród aktywnym uczestnikom pikniku
Otwarcie wystawy
Rozpoczęciu imprezy będzie towarzyszyło otwarcie wystawy prac prezentujących koncepcję ekspozycji przyrodniczej Centrum Muzealno-Edukacyjnego Karkonoskiego Parku Narodowego – Pałac Sobieszów. W konkursie wzięło udział 5 pracowni projektowych z terenu całego kraju (Warszawy, Krakowa, Katowic i Wrocławia). Konkurs obejmował wykonanie koncepcji ekspozycji przyrodniczej prezentującej w sposób przystępny, dostosowany do potrzeb współczesnego odbiorcy, zagadnień związanych z klimatem oraz piętrami roślinnymi w Karkonoszach, a także ich powiazaniami z innymi elementami środowiska przyrodniczego i kulturowego Karkonoszy. Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce 29 czerwca 2016 roku, nagrodzono trzy prace, a z firmą która wygrała została podpisana umowa na wykonanie dokumentacji projektowej ekspozycji przyrodniczej. Wszystkie trzy nagrodzone prace będą prezentowane na pikniku.
Edukacja aktywna czyli bogactwo warsztatów
Najważniejszym elementem pikniku będą różnorodne warsztaty, podczas których uczestnicy samodzielnie będą mogli wykonać m.in. kompozycje z suszonych roślin, szklaną biżuterię, ziołowe mydełka, ozdoby z recyklingu, kolczyki z karkonoskimi ziołami i dekoracje pierników. Będzie można zrobić również własne laboranckie pudełko, wieczny kalendarz czy spróbować swoich sił w tkactwie. Artystyczne dusze będą mogły spróbować swoich sił w różnorodnych warsztatach malarsko-plastycznych w duchu eko, przygotowanych przez pracowników Karkonoskiego Parku Narodowego oraz Miejski Dom Kultury „Muflon". Wszystkie rękodzieła uczestnicy imprezy zabiorą ze sobą.
Dla badaczy i miłośników przyrody
Na stoiskach edukacyjnych Karkonoskiego Parku Narodowego będzie można poczuć się jak badacz przyrody. Świat oglądany przez mikroskop czy lupę zachwyci każdego, a wiedza pracowników pozwoli na głębsze poznanie otaczających nas roślin i zwierząt. Dla miłośników karkonoskich ziół przygotowane będą sadzonki, które następnie można posadzić we własnym ogródku. Pracownicy Parku poinstruują jak się nimi dobrze opiekować.
Podróż do wnętrza kryształu
Uczestnicy pikniku obejrzą najciekawsze i najpiękniejsze minerały, które można znaleźć w Karkonoszach i ich otoczeniu. Kolorowe odmiany kwarcu, granaty, fluoryt oraz minerały rudne od wieków były obiektem pożądania człowieka i tak jest do dziś. Geolog z Karkonoskiego Parku Narodowego opowie jak minerały powstają, a każdy uczestnik będzie mógł sam zajrzeć w głąb kryształów. Najmłodsi będą mogli poczuć się jak rasowi poszukiwacze wydobywając minerały z piasku.
Jak dbać o pszczoły
Piknik będzie także okazją do spotkania z tymi pożytecznymi owadami. O pszczołach i ich roli w przyrodzie powiedzą pracownicy KPN oraz zaprzyjaźniony z KPN pszczelarz. Będą elementy wyposażenia ula i produkty pszczelarskie. Będzie je można też kupić. Na kolejnym stoisku uczestnicy będą budowali domki dla owadów, które następnie będą mogli zabrać ze sobą żeby umieścić we własnych ogródkach – wszystko po to, żeby zwabiać pożyteczne zapylacze.
Na wycieczkę przyrodniczą
Karkonoską przyrodę najlepiej poznawać wędrując po górach, dlatego dla uczestników pikniku zaplanowano dwie wyprawy edukacyjne. W rejonie Chojnika można zobaczyć wiele przyrodniczych atrakcji - piękne sosnowe bory naskalne, efektowne buczyny, imponujące granitowe urwiska skalne czy romantyczne ruiny średniowiecznego zamku. Na wędrówkę z kijkami „nordic walking" zabierze uczestników pikniku dyrektor KPN Andrzej Raj. Do wycieczki uczestników przygotowuje podczas profesjonalnej rozgrzewki instruktor. Pracownicy Parku zabiorą chętnych turystów również na wycieczkę edukacyjną do cmentarzyka do rodziny Cogho, który jest położony poza zwykle uczęszczanymi szlakami turystycznymi.
Gry i zabawy
Rodzinne zmagania sportowe zorganizuje natomiast Transgraniczne Centrum Turystyki Aktywnej w Sobieszowie. Uczestnicy będą mogli sprawdzić swoją formę oraz rywalizować ze sobą w miłej atmosferze. Dla najmłodszych przygotowano możliwość przejażdżki na koniku Lusia ze Stajni w Rybnicy. Każdy uczestnik będzie mógł także wykonać pamiątkową fotografię w eko-ramce.
Projekt planu ochrony dla ludzi
Trwają konsultacje społeczne do projektu planu ochrony, dlatego podczas pikniku na specjalnym stoisku będzie można porozmawiać z pracownikami Karkonoskiego Parku Narodowego na ten temat. Będzie można się tutaj dowiedzieć jak wygląda projekt planu ochrony, gdzie znaleźć w nim interesujące nas informacje czy też dowiedzieć się jak wprowadzić ewentualne zmiany do tego projektu.
Nie tylko edukacja
Na głodomorów zmęczonych rywalizacją sportową i wycieczkami czekać będą stoiska z jedzeniem oraz z pysznymi ciastami, które będzie można kupić od lokalnych stowarzyszeń za naprawdę symboliczną opłatę. Siły zregenerujemy leżąc na leżaku, kocu lub poduszce – w końcu to prawdziwy piknik
Pod Chojnikiem czekać będą na uczestników jeszcze inne atrakcje. Impreza zacznie się 3 września o 13.00 i będzie trwała do 17.00.
Do zobaczenia!
OGLĄDAJ NAS NA TELEFONIE I TABLECIE - ZOBACZ JAK PROSTE JEST DODAWANIE I PRZEGLĄDANIE OGŁOSZEŃ na portalik24.pl
Copyrights. All rights reserved portalik24.pl