HORECA EXPO portalik24 750x150 px

Mobilne Planetarium UFOLUDKI

baner 750x110

Oszustwo na „funkcjonariusza CBŚ.

Oszustwo na „funkcjonariusza CBŚ.

oszustki dom84-letnia kobieta padła ofiarą oszusta podającego się za funkcjonariusza CBŚ. Kobieta wyrzuciła mu przez okno kilkanaście tysięcy złotych. Policja apeluje o nie przekazywanie obcym żadnych pieniędzy , a także o nie wpuszczanie osób nieznanych do mieszkań. O podejrzanie zachowujących się osobach należy niezwłocznie powiadomić policję.

15 stycznia 2014 roku około godziny 13.00 do 84-letniej kobiety zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako funkcjonariusz CBŚ i poprosił o przekazanie 20 tysięcy złotych, gdyż jak twierdził prowadzili oni działania przeciwko oszustom. Mężczyzna oświadczył, że po zakończonych działaniach zwróci gotówkę. Pokrzywdzona wyrzuciła w torbie foliowej przez okno kilkanaście tysięcy.

W związku z powyższym prosimy wszystkie osoby, które posiadają jakiekolwiek informacje, które przyczynią się do ustalenia i zatrzymania sprawców tego przestępstwa o kontakt z Wydziałem Kryminalnym KMP w Jeleniej Górze ul. Armii Krajowej 22 , II piętro osobiście bądź telefonicznie – nr. 75/75-20-199 lub na nr alarmowy policji 997.

Działalność oszustów polega na wyłudzaniu pieniędzy od samotnie mieszkających starszych osób. Przestępcy po wybraniu ofiary dzwonią do niej i przedstawiają się jako ktoś z rodziny. Potrafią tak manipulować prowadzoną rozmową, iż to osoby poszkodowane same dostarczają im niezbędnych informacji dotyczących np. tego (z kim mieszkają, gdzie przebywa rodzina, czy posiadają jakieś kosztowności, kiedy są w domu, jak maja na imię poszczególni członkowie rodziny itd.) Zmienionym głosem podają się np. za wnuczka, który znajduje się w trudnej sytuacji rodzinnej, finansowej, życiowej i prosi o pomoc. Często gdy poszkodowanym głos wydaje się podejrzany, usprawiedliwiają to chorobą, lub przeprowadzonym zabiegiem medycznym. Gdy domniemany wnuczek ma się zjawić po pieniądze dzwoni, że nie może przyjechać z bardzo ważnych powodów, choroba, szpital, wyjazd itd. Ale w zamian przyśle zaufanego kolegę. Zjawia się podstawiony kolega, który odbiera gotówkę i oczywiście nigdy więcej się nie pojawia. Przestępcy czasami telefonując drugi raz podają się za policjantów, wmawiają potencjalnej ofierze fakt, że Policja może zatrzymać sprawcę dopiero po przekazaniu pieniędzy. Tłumaczą, że przyślą „policjantów" w cywilnych ubraniach po pieniądze.

Policja ostrzega przed takimi zachowaniami. Przestępcy żerują na naiwności ludzi i wykorzystują do tego procederu przede wszystkim osoby starsze. Dlatego zwracamy się z prośbą do mieszkańców naszego regionu by zadbali o swoich bliskich w podeszłym wieku i uczulili ich na tego typu zachowania. Nie należy podawać przez telefon żadnych wiadomości dotyczących naszego mieszkania, oszczędności, kiedy przebywamy w domu i z kim mieszkamy. Nie odpowiadać na żadne ankiety zawierające podobne pytania. Nie wydawać gotówki, i żadnych innych rzeczy osobom nieznanym. Nie wpuszczać do domu ankieterów, akwizytorów lub innych podejrzanie zachowujących się osób. Za każdym razem oddzwonić do krewnego na znany numer. Skontaktować się z kimś z rodziny w celu potwierdzenia takiego zdarzenia.

O wszelkich podejrzanych telefonach należy bezzwłocznie informować Policję pod nr 75 / 7524011 lub w całym kraju 997 i 112.

podinsp. Edyta Bagrowska

Znajdż nas na Facebooku

Tematy Pokrewne

 

Google+