HORECA EXPO portalik24 750x150 px

Mobilne Planetarium UFOLUDKI

baner 750x110

Emigracja jako szansa? 24. Międzynarodowa Konferencja w Saksonii

W sobotę 22.10.2016 szesnastu przedstawicieli społecznego Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Jeleniej Górze uczestniczyło w Dreźnie w 24. Międzynarodowej, Dorocznej Konferencji Roboczej polskich, niemieckich i czeskich partnerów z rejonu przygranicznego w zakresie ochrony praw dziecka. Miasto Jelenia Góra, które od lat wspiera aktywną działalność jeleniogórskiego komitetu, reprezentował Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Jelenia Góra Paweł Domagała.

DSC 0815

Głównym tematem ponad sześciogodzinnego spotkania była „Emigracja jako szansa". Prelegenci skoncentrowali się na problemach dotyczących współczesnej „wędrówki ludów", powstających obawach wśród rodzimych Europejczyków w związku z zachodzącymi zmianami, codziennych potrzebach ludności napływowej oraz na konkretnej pracy z dziećmi uchodźców i ich rodzinami w regionie Saksonii. Rok 2015 charakteryzował bowiem niespodziewany wymiar imigracji, który niejednokrotnie przeciążał europejski system pomocy socjalnej, prawnej i administracyjnej, nie tylko sąsiadującego z nami kraju.

W wykładzie wprowadzającym pt. „Strach przed obcymi. Ciekawość obcych?" referenci prof. Harald Wagner i jego asystentka Michaela Gloger z Ewangelickiej Wyższej Szkoły w Dreźnie wprowadzili uczestników konferencji w struktury systemów wsparcia uchodźców w Niemczech. Na temat wyzwań w pracy z rodzinami emigrantów w powiecie Uście i na Dolnym Śląsku ciekawe prelekcje przeprowadzili mgr Daniela Hirdlićkova z poradni do spraw integracji z Uścia nad Łabą, usytuowanego w północnych Czechach, i mgr Józef Pawłowski z Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka z Jeleniej Góry. O strukturalnym wsparciu niezbędnym dla rodzin emigrantów w Niemczech mówiła Christiana Koch z DKSB LV Saksonii.

Zebrani mieli możliwość czynnego i dogłębnego udziału w warsztatach tematycznych oraz czas na wymianę swoich doświadczeń z pracownikami socjalnymi zaprzyjaźnionych krajów. Warsztaty prowadzili pracownicy akademiccy Ewangelickiej Wyższej Szkoły z Drezna, gospodarze sobotniego spotkania. Konferencja była tłumaczona symultanicznie na język polski i czeski, żeby usprawnić wzajemną komunikację i umożliwić każdemu z obecnych zabranie głosu oraz precyzyjne wyrażenie swoich przemyśleń i odczuć w tematach poruszanych w żywiołowej dyskusji.

- Nasze doświadczenia ograniczają się do pracy z repatriantami z Ukrainy, z Białorusi i z ludnością napływową z Czeczeni. Dla uchodźców, nie tylko tych z Syrii, jesteśmy krajem tranzytowym, drogą do lepszego życia w Niemczech i w bogatszych krajach Europy Zachodniej, gdzie pomoc socjalna dla nich jest zdecydowanie lepsza niż w Polsce – podkreśliła w swojej wypowiedzi podczas jednego z warsztatów Krystyna Demkowicz, przewodnicząca Terenowego Komitetu Praw Dziecka w Jeleniej Górze.

25. Międzynarodowa Konferencja polskich, niemieckich i czeskich partnerów z rejonu przygranicznego w zakresie ochrony praw dziecka odbędzie się już za rok, tym razem w Jeleniej Górze. Będzie ona połączona z uroczystymi obchodami XXX - lecia działalności Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Jeleniej Górze.

Portalik24.pl dziękuje jeleniogórskiemu TKOPD za zaproszenie do współuczestnictwa w tak ciekawej międzynarodowej konferencji.


Znajdż nas na Facebooku

 

Google+