We wtorek 5.01.2016 podczas konferencji prasowej KPN i GOPR podsumowały 2015 rok. W minionym roku 413 razy interweniowali ratownicy karkonoskiej grupy GOPR w naszych górach. To rekord w ciągu ostatnich lat w skali całej Polski.
Od nowego roku warunki pogodowe również nie sprzyjają niedoświadczonym turystom, wielokrotnie całkowicie nieprzygotowanym do wyjścia na zlodowaciałe szlaki. W ciągu najbliższych dni synoptycy zapowiadają opady marznącego deszczu. Sytuacja w najbliższych dniach może się więc jeszcze dodatkowo pogorszyć.
- Zimowe obejścia niektórych odcinków szlaków są nie do przejścia. Sytuacją kryzysową są krawędzie kotłów polodowcowych, szczególnie nad Śnieżnymi Kotłami. - poinformował Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego.
GOPR przestrzega przed nieprzemyślanymi wycieczkami w góry.
- Przed każdą wyprawą zachęcam do wykonania darmowego telefonu 985 do stacji centralnej GOPR, żeby zapytać o warunki atmosferyczne. Tym, którzy mają smartfony polecam aplikację „Na ratunek". Działa ona w całych polskich górach. Dzięki niej możemy ustalić miejsce pobytu osoby poszkodowanej, czy zaginionej, co przyspieszy ewentualny ratunek i usprawni akcję - poinformował Mirosław Górecki, Prezes Karkonoskiej Grupy GOPR.
Żaden poszkodowany, który słusznie, czy też niesłusznie wezwał GOPR nie płaci za wezwanie. Ratownictwo w naszych górach jest finansowane w 50% przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. 15% środków GOPR otrzymuje z biletów Parku Narodowego. Dość znacząco wspiera ratowników również Dolnośląski Urząd Wojewódzki i centralni sponsorzy, którzy pomagają w działalności mając świadomość konieczności sprawnego działania GOPR, które niejednokrotnie ratuje ludzkie życie.
Więcej informacji w krótkim materiale filmowym.
OGLĄDAJ NAS NA TELEFONIE I TABLECIE - ZOBACZ JAK PROSTE JEST DODAWANIE I PRZEGLĄDANIE OGŁOSZEŃ na portalik24.pl
Copyrights. All rights reserved portalik24.pl