W ramach projektu finansowanego przy wykorzystaniu funduszy unijnych pod nazwą „Razem bezpieczniej” w środę (23.04) przedstawiciele Straży Miejskiej w Jeleniej Górze gościli w przygranicznym Göerlitz. Z wizytą ze strony polskiej przybyli również pedagodzy i nauczyciele jeleniogórskich szkół, jednostek oświatowych oraz przedstawiciele Policji i Państwowej Straży Pożarnej.
W trakcie spotkania polscy goście zapoznali się z rozwiązaniami systemowymi dotyczącymi zasad edukacji z bezpieczeństwa oraz znajomości przepisów wśród niemieckiej młodzieży szkolnej. Całość wizyty została przeprowadzona w oparciu o prezentację prowadzoną w trzech stacjach edukacyjnych tj. szkoła, służby mundurowe i ratunkowo-interwencyjne oraz młodzieżowe organizacje typu Jugend Feuerwehr prowadzone przy wsparciu Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej i Pogotowia Ratunkowego.
Szkoła:
Podstawowa edukacja z bezpieczeństwa a także zasad zachowania się w środkach komunikacji publicznej i na drodze, prowadzona jest na etapie podstawowego kształcenia w szkołach. Nauczyciele klas 1-3 w trakcie nauki przekazują swoją wiedzę z zakresu dojścia do szkoły, zachowania w parkach miejskich i podstawowej orientacji ucznia w okolicy Göerlitz. Bezpieczeństwo dziecka powinno dotyczyć poznania podstawowych zasad poruszania się w specyfice środowiska miejskiego, umiejętności postępowania w sytuacjach zagrożeń oraz wystąpienia wypadku. Uczeń powinien wiedzieć gdzie zatelefonować po pomoc oraz jakich informacji udzielić by konkretne służby sprawnie przyjechały na miejsce zdarzenia. Do zakresu niezbędnej wiedzy jaką dziecko przyswaja jest poznanie podstaw udzielania pomocy przy skaleczeniach, poznanie różnic płciowych między chłopcami i dziewczynkami a także zagrożeń związanych z naruszeniem przestrzeni osobistej. Szkoła uczy także wychowania komunikacyjnego i jazdy na rowerze. Duży nacisk kładziony jest na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Wyposażenie roweru w elementy odblaskowe, jazda w kasku rowerowym i oświetlenie roweru to podstawy od których zaczyna się edukację komunikacyjną dzieci i młodzieży.
Służby mundurowe:
Podstawą efektywnych działań Policji, Straży Miejskiej, Pogotowia Ratunkowego i Straży Pożarnej w Göerlitz jest współpraca wszystkich tych służb. Dodatkowo Policja prowadzi działania prewencyjne i edukacyjne w szkołach, podobnie jak Straż Pożarna i Pogotowie Ratunkowego, każda w swojej specyfice zagrożeń. Z działań edukacyjnych wyłączona jest Straż Miejska, która zajmuje się przede wszystkim sprawami ruchu drogowego w obrębie miasta a szczególnie pomiarami prędkości jazdy. Z rozmów ze strażnikami wynika, że ich działania spotykają się ze zrozumieniem mieszkańców miasta. Zachowanie przepisowej prędkości jazdy stanowi podstawę bezpieczeństwa mieszkańców Göerlitz. Dozwoloną prędkość można przekroczyć tylko o 3 km/h.
Młodzieżowe organizacje typu Jugend Feuerwehr:
Organizacje tego typu posiadają niezbędną kadrę i wyposażenie sprzętowe by z powodzeniem prowadzić działania edukacyjne na terenie całej Saksonii. Podczas wizyty w stacji edukacyjnej Jugend Feuerwehr, polscy goście mogli zobaczyć sprzęt i wyposażenie drużyny młodych strażaków. Instruktorzy prezentowali metody prowadzonej edukacji na terenie Saksonii. Jak wynikało z ich wypowiedzi dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia praktyczne z otwartym ogniem pod czujnym okiem instruktora. Dzieci mogą dowiedzieć się jak łatwo zaprószyć ogień oraz jak trudno go później ugasić. Podczas kilku doświadczeń, widzowie mogli przekonać się jak łatwo pali się instalacja elektryczna oraz, że w zadymionym pomieszczeniu tlen znajduje się głównie przy podłodze. Całość programu edukacyjnego adresowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. W warunkach polowych pod okiem instruktorów pożarnictwa, dzieciaki dowiadują się o konsekwencjach zabawy żywiołami. Duże wrażenie robi wyposażenie młodzieży w sprzęt. Posiadają w pełni wyposażony choć leciwy strażacki wóz bojowy, którego nie powstydziłaby się niejedna Ochotnicza Straż Pożarna. Warsztat mechaniczny wyposażony jest w profesjonalne zestawy narzędzi. Stanowiska edukacyjne mają na swym stanie kompletne modele budynków mieszkalnych w których przez przeźroczyste ściany można obserwować w jaki sposób zachowuje się dym gdy zostaną otwarte drzwi, okna czy klapy na dachu. Młody człowiek sam zaobserwuje, które części pokoju są bezpieczniejsze od innych gdy mamy do czynienia z zadymieniem pomieszczeń.
Podsumowując wizytę, można pokusić się o stwierdzenie, że niektóre elementy edukacji można z powodzeniem przyjąć na nasz rodzimy grunt. Na uwagę zasługuje edukacja, poprzez działanie na wyobraźnię, oparta na doświadczeniu a także na przekazywaniu tej wiedzy na poziomie przedszkola i szkoły podstawowej.
OGLĄDAJ NAS NA TELEFONIE I TABLECIE - ZOBACZ JAK PROSTE JEST DODAWANIE I PRZEGLĄDANIE OGŁOSZEŃ na portalik24.pl
Copyrights. All rights reserved portalik24.pl