Dlaczego tradycja ludowa, jest tak mało popularna w naszym środowisku ?
Może lepiej byłoby zmienić pojmowanie jej wartości, szczególnie w stolicy Karkonoszy, w nawiązaniu do współpracy w sferze wspólnoty państw i nauki patriotyzmu młodego pokolenia jej członków?
Z dużym zainteresowaniem i baczną uwagą, przysłuchiwaliśmy się relacjom z osiągnięć Ludowego Zespołu Jeleniogórzanie, działającego obecnie przy Osiedlowym Domu Kultury na Zabobrzu. Zespół specjalizuje się w kultywowaniu tradycji, obyczajów, obrzędów, śpiewów, tańców, wszystkiego tego co związane jest z ludowym folklorem. Pan Marian, założyciel i opiekun zespołu, z prawdziwą pasją i oddaniem opowiadał nam o swoich marzeniach i niezwykle aktywnych działaniach członków zespołu, tak aby utrwalić w pamięci jeleniogórzan, głównie młodego pokolenia barwną i oryginalną tradycję ludową. Nawiązał do zdobytych osiągnięć zespołu na przestrzeni kilkudziesięciu już lat artystycznej obecności w naszym mieście, pomimo ogromnych trudności finansowych, lokalowych i braku mecenatu.
Wspomniał o drobnych, w zasadzie symbolicznych dotacjach z kasy miejskiej na rozwój artystycznej działalności i wizerunku zespołu, który w końcu reprezentuje nas w środowisku jeleniogórzan i poza granicami kraju, głównie w Czechach i Niemczech. Wspomniał również o tym, że zespół rzetelnie i ambitnie odpracował zawsze otrzymane wsparcie finansowe w formie prezentacji swojej aktywności artystycznej na wielu imprezach organizowanych przez Miasto, taka bowiem była umowa. Aktualnie zespół skupił się, niezwykle starannie, oprócz codziennych i bardzo różnorodnych prac związanych z artystycznym funkcjonowaniem, na zorganizowaniu dla dzieci i młodzieży z naszego miasta i regionu nauki tańca ludowego pod kierunkiem profesjonalnego instruktora, choreografa, specjalisty w nauczaniu ludowych pląsów. Zaprasza do udziału w tym projekcie wszystkich chętnych, dzieci i młodzież w wieku 6 – 15 lat, którzy chcieliby potańczyć w ludowych, niezwykle ciepłych i intrygujących klimatach.
Usłyszeliśmy również o bardzo niepokojącym fakcie, starzenia się zespołu, jego członkami są bowiem osoby w podeszłym już wieku, głównie renciści i emeryci. Osób czynnych zawodowo i aktywnych na tym polu działania jest jedynie, kilka, za to zupełnie młodych miłośników folkloru ludowego nie ma praktycznie w ogóle lub jest niewielu.
Zdaje się, że te problemy należy rozpatrywać w aspekcie obecnej sytuacji na rynku pracy, ogromnego bezrobocia w naszym regionie. Młodzi jeleniogórzanie mają teraz zupełnie inne priorytety, plany, aspiracje. Podyktowane to jest, z całą pewnością z galopującym bezrobociem a odpowiedzą młodego pokolenia na te problemy jest solidna nauka języków obcych, zdobycie konkretnego zawodu i szukanie pracy poza granicami ojczystego kraju. Teraz już, polska matura uprawnia do podjęcia studiów wyższych u naszego niemieckiego sąsiada. Świat zatem stoi otworem dla polskich absolwentów szkół średnich, a propozycje kształcenia i utrzymania się młodych podczas studiów, nieporównywalne i znacznie korzystniejsze.
Młodzież z Jeleniej Góry nie kultywuje i nie nawiązuje w zasadzie w ogóle do tradycji i inspiracji ludowej. I to jest bardzo przykre zjawisko, bo kto niby inny jak młodzież, miałby to czynić ?
Usłyszeliśmy ponadto, że członkowie zespołu we własnym zakresie przygotowują swój image sceniczny. Ich możliwości są jednak bardzo ograniczone i więcej niż skromne, koncentrują się w zasadzie na korzystaniu ze starych strojów, które z prawdziwym zaangażowaniem poddają procesowi reaktywacji, podstawowym procesom higienicznym i krawieckim aby w efekcie wyczarować piękne i niepowtarzalne kreacje sceniczne za parę groszy.
Może warto byłoby docenić zaangażowanie tej grupy jeleniogórskich seniorów i zorganizować im miejski mecenat, pomocny w ich niezwykle trudnych działaniach, wspomóc ich prawnie w napisaniu stosownego wniosku o dofinansowanie ze środków unijnych lub umożliwić współpracę z podobnymi podmiotami w ramach działań wspólnoty na rzecz lokalnej troski o aktywność w sferze narodowej tradycji ludowej? Naprawdę warto wspomóc prawdziwych pasjonatów, ludzi niezwykle skromnych i utalentowanych. Może Miasto znalazłoby odpowiedni lokal, których aktualnie nam nie brakuje by stworzyć tam miejsce historii, wspomnień i prezentacji niezliczonej praktycznie liczby nagród, trofeów, dyplomów zdobytych przez członków Jeleniogórskiego Zespołu Ludowego?
Można również w doskonały sposób wykorzystać takie miejsce, w którym jeleniogórzanie, również z innych kręgów chcieliby pochwalić się swoją historią i osiągnięciami, zaprezentować kroniki, zdjęcia, nawiązujące do własnej działalności na różnych forach, ku pokrzepieniu aktywności młodego pokolenia. Naprawdę warto zadbać o lekcję lokalnego patriotyzmu ...
Agata M.
Zapraszamy do obejrzenia materiału video -
OGLĄDAJ NAS NA TELEFONIE I TABLECIE - ZOBACZ JAK PROSTE JEST DODAWANIE I PRZEGLĄDANIE OGŁOSZEŃ na portalik24.pl
Copyrights. All rights reserved portalik24.pl