HORECA EXPO portalik24 750x150 px

Mobilne Planetarium UFOLUDKI

baner 750x110

Płomienie miały kilkanaście metrów wysokości ...

Skandaliczne, złośliwe podpalanie traw ...

thumb pozary 11032014 038Mimo bezwzględnych zakazów podpalania, trawy dalej płoną. Strażacy mieli wczoraj pełne ręce roboty, interweniowali w naszym regionie kilkakrotnie. Aż dwukrotnie gasili płonące trawy w okolicach Krzyża Milenijnego, to już wyjątkowa zuchwałość podpalaczy. Dzisiaj nie było lepiej. Byliśmy bezpośrednimi świadkami akcji strażaków, zmagających się z ugaszaniem podpaleń w drodze na Szklarską Porębę, gdzie paliły się duże obszary traw i nieużytków.

Warto podkreślić, że strażacy ledwie zdołali ugasić ten rejon, a już wkrótce musieli zając się gaszeniem pożaru w okolicy Urzędu Skarbowego. Należy dodać, że w tym miejscu (są to okolice Cieplic ) paliły się bardzo mocno  trawy i chaszcze, na których porozrzucane były elementy gumowe i to miało wpływ na intensywność ognia.

Paliło się w bliskim sąsiedztwie zabudowań mieszkalnych i gospodarczych co stanowiło realne zagrożenie dla miejscowej ludności.

Przypominamy, że te bestialskie praktyki palenia traw, zagrażają bezpośrednio przyrodzie i są w Polsce absolutnie zakazane, stanowi o tym ustawa z dnia 16.IV.2004 r. o ochronie przyrody : Art. 124. Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów.

Art. 131. Kto: (...) wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary – podlega karze aresztu albo grzywny.

Kwestie tychże praktyk należy również rozpatrywać w aspekcie suchej gleby i roślinności. Dotkliwa susza, na skutek długotrwałego braku opadów deszczu i bardzo łagodnej zimy, powoduje że rozmiary pożaru i jego intensywność mogą wywołać fatalne skutki dla przyrody. Pamiętajmy, na polach, łąkach, dzikich trawach, nieużytkach żyją drobne zwierzęta, które mają niebagatelny wpływ na naszą przyrodę.

Agata M.

 

Znajdż nas na Facebooku

Tematy Pokrewne

 

Google+