Cmentarz jeńców wojennych w Borowicach.
W atmosferze przygotowań do zbliżających się już wkrótce obchodów 1 listopada - Dnia Wszystkich Świętych, znanych i nieznanych nam, warto na chwilę refleksji i zadumy.
Odwiedźmy wspólnie z naszymi dziećmi, bądź przyjaciółmi miejsca symboliczne. Takim jest niewątpliwie cmentarz więźniów niemieckiego obozu w Borowicach.
To tutaj właśnie pochowano jeńców wojennych różnych narodowości i robotników przymusowych z Polski, budowniczych Drogi Sudeckiej, zmarłych na skutek katorżniczych robót i zamordowanych w latach 1939 - 1945 przez niemieckich strażników - oprawców.
Cmentarz w Borowicach został gruntownie wyremontowany w 2007 roku przy współpracy Rady Ochrony Walk i Męczeństwa w Warszawie, Nadleśnictwa Śnieżka w Kowarach, Urzędu Gminy w Podgórzynie i współudziale wielu osób prywatnych.
Na cmentarzu znajduje się 38 symbolicznych grobów, bezimiennych mogił z dębowymi krzyżami, oznaczonymi odnalezionymi identyfikatorami obozowymi i jeden duży zbiorowy grób. Drogowskaz przy Drodze Sudeckiej i tablica pamiątkowa zamontowana tuż przed ogrodzeniem cmentarza z charakterystycznymi obrysami postaci jeńców, umęczonych nadludzką pracą, informują o charakterze tego miejsca i pochówku jeńców wojennych - budowniczych tejże drogi.
Cmentarz stał się od wielu lat miejscem licznych odwiedzin turystów, przyjeżdżających w nasze piękne Karkonosze i przez okolicznych mieszkańców. Dzieci i młodzież z pobliskich szkół również odwiedzają i porządkują cmentarz, a na grobach zapalają znicze. Wydaje się więc, że pamięć o obozie i jego ofiarach jest wciąż żywa.
Odwieźmy to miejsce również i my.
Agata M.
OGLĄDAJ NAS NA TELEFONIE I TABLECIE - ZOBACZ JAK PROSTE JEST DODAWANIE I PRZEGLĄDANIE OGŁOSZEŃ na portalik24.pl
Copyrights. All rights reserved portalik24.pl