W ostatni weekend października, w siedemdziesiątą piątą rocznicę wyzwolenia holenderskiej Bredy przez żołnierzy 1. Polskiej Dywizji Pancernej (1PDPanc), dowodzonej przez generała Stanisława Maczka, żołnierze 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11LDKPanc) dziedziczący od 28 lat tradycje 1PDPanc, stawią się w północnej Brabancji, żeby spełnić swoją żołnierską powinność i upamiętnić swoich poprzedników.
Tegoroczne obchody rocznicy wydarzeń z 1944 roku, a zorganizowane w Bredzie będą miały wymiar szczególny. Wraz z ostatnimi żyjącymi żołnierzami generała Maczka majorem Marianem Słowińskim (100 lat), porucznikiem Alojzym Jedamskim (95 lat), kapitanem Edmundem Semrau (95 lat), kapitanem Wacławem Butowski (96 lat), podpułkownikiem Januszem Gołuchowskim (93 lata) i porucznikiem Romanem Figlem (96 lat) hołd wyzwolicielom Bredy oddadzą król Niderlandów, Willem Alexander i prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
Wraz z delegacją Czarnej Dywizji, której przewodniczył będzie generał dywizji Stanisław Czosnek, do stolicy Brabancji przybędą setki Polaków miłujących legendę 1PDPanc, zarówno z kraju, jak i całego Beneluksu. W tym rocznicowym wydarzeniu weźmie także udział Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, generał broni Jarosław Mika.
Dzięki staraniom miejscowych stowarzyszeń kulturalnych, między innymi Stowarzyszenia Serce Polski i Stowarzyszenia 1 Polskiej Dywizji Pancernej „Niderlandy" przygotowano bogatą ofertę wydarzeń artystycznych, spotkań polsko – niderlandzkich, które będą trwały od 26 października, przez trzy kolejne dni. Wśród nich można wyróżnić koncerty Centralnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego i orkiestry wojskowej z Żagania oraz multimedialną wystawę mobilną „Żołnierze Generała Maczka" przygotowaną przez Muzeum Historii Polski w Warszawie i Muzeum Generała Maczka w Bredzie. Zgodnie z zamiarem organizatorów wszystkie działania kulturalne mają odtworzyć atmosferę pierwszych dni wolności 75 lat temu w październikowej Bredzie. Planuje się to uzyskać przez cykl festynów, spotkań mieszkańców Bredy z gośćmi z Polski, rekonstrukcje historyczne w różnych miejscach miasta, które mają utrwalać relacje polsko – niderlandzkie, pod które podwaliny stworzyli między innymi żołnierze generała Maczka. Wichry dziejów spowodowały, że po wojnie gościnę w Bredzie znalazło blisko trzystu z nich, których zdecydowali się budować tam swoje życie. O losach jednego z nich Michała Salewicza - żołnierza 24 pułku ułanów opowiada film dokumentalny „Mijn Poolse Opa" („Mój Polski Dziadek") zrealizowany przez jego wnuka Koena van Groesen. Premiera filmu będzie miała miejsce na Rynku w Bredzie.
Najważniejszą częścią pobytu liczącej ponad sto osób delegacji Czarnej Dywizji będzie, jak tradycja każe, udział wraz z asystą wojskową i pocztami sztandarowymi w ceremoniach na polskich cmentarzach wojennych w Bredzie i sąsiednim Oosterhout. W sobotę planuje się uroczystość w części wojskowej Cmentarza Komunalnego w Oosterhout oraz złożenie hołdu przed tablicą pamiątkową w centrum Bredy, dedykowaną wyzwolicielom miasta z 1PDPanc. W niedzielę Czarna Dywizja wraz z gośćmi przybyłymi do Bredy weźmie udział w ceremoniach na części wojskowej cmentarza komunalnego w Ginneken, a później w głównej uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojskowym Ettensebaan, gdzie spoczywa wśród swoich podwładnych od 1994 roku legendarny dowódca 1PDPanc, generał Stanisław Maczek.
Warto podkreślić, że Czarna Dywizja uczestniczy w obchodach rocznicowych organizowanych w Bredzie od 1996 roku. Żołnierze z Żagania wraz z członkami Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków (FOPP) współpracowali szeroko z polsko - niderlandzkimi stowarzyszeniami w stworzeniu i finansowaniu m.in. Pomnika na Cmentarzu Komunalnym w Oosterhout oraz tablicy pamiątkowej na ul. Parade 12. Dzięki współpracy FOPP i Polskiej Parafii Rzymsko Katolickiej w Bredzie powstała książka „Polski kod pamięci w Bredzie i Oosterhout", będąca przewodnikiem po polskich miejscach pamięci, a która doczekała się już dwóch wydań.
OGLĄDAJ NAS NA TELEFONIE I TABLECIE - ZOBACZ JAK PROSTE JEST DODAWANIE I PRZEGLĄDANIE OGŁOSZEŃ na portalik24.pl
Copyrights. All rights reserved portalik24.pl