W dniu dzisiejszym w całej Polsce rozpoczęły się kilkudniowe uroczystości obchodzonego corocznie 1 marca, poświęconego upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, święta państwowego: Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych". W Jeleniej Górze organizatorem lokalnych obchodów jest Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne.
W czwartek 1.03.2018 na Osiedlu Orle Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych" uhonorowano o godz. 12:00 poprzez uroczyste odsłonięcie nazwy: „Żołnierzy Wyklętych" oraz nadanie jej rondu, położonemu u zbiegu ulic Cieplickiej i Macieja Rataja w Jeleniej Górze – Cieplicach. Rada Miasta Jeleniej Góry nadała tę nazwę na wniosek złożony przez Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego. Pierwotnie, w przypadku tego miejsca, wnioskodawcy ubiegali się o nadanie nazwy Józefa Franczaka ( pseudonim „Lalka" ) , ostatniego żołnierza wyklętego. Jednak ostatecznie przychylono się do wniosku Komisji Statutowo-Organizacyjnej RM JG, nadając nazwę „Żołnierzy Wyklętych".
W uroczystości uczestniczył Senator Krzysztof Mróz, burmistrz Piechowic, przedstawiciele Urzędu Miasta, kombatantów, placówek oświatowych oraz zaproszeni goście. Szkoły reprezentowały poczty sztandarowe Zespołu Szkół Ekonomiczno – Turystycznych w Jeleniej Górze, Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych w Sobieszowie oraz Szkoły Podstawowej nr 15 w Sobieszowie.
Patronat nad obchodami jeleniogórskimi objął Prezydent RP Andrzej Duda, Podsekretarz Stanu Ministerstwa Edukacji Narodowej Marzena Machałek oraz Prezydent Miasta Jeleniej Góry Marcin Zawiła.
Na godz. 18.00 zaplanowano celebrację uroczystej Eucharystii w Bazylice Świętych Erazma i Pankracego. Po jej zakończeniu nastąpi, krótki występ uczniów Zespołu Szkół Katolickich u św. Pankracego, a następnie złożenie kwiatów i zniczy pod krzyżem i tablicą upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych.
Warto wspomnieć, że w ramach obchodów miejskich odbędzie się także wieczornica „Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości" zaplanowana na piątek 2.03.2018 na godz. 20:00 w Bazylice Świętych Erazma i Pankracego oraz wykład prof. Tadeusza Zycha z IPN z oddziału w Rzeszowie. Tematem przewodnim będzie „Zaporaj (Hieronim Dekutowski) – rocznik 1918 w służbie Rzeczpospolitej". Organizatorzy zapraszają wszystkich na spotkanie w niedzielę 4.03.2018 na godz. 11:00 do Muzeum Karkonoskiego na ul. Matejki w Jeleniej Górze. Uroczystości uwieńczy zaplanowany również na niedzielę „Bieg Tropem Wilczym". 4.03.2018 spotykamy się w Parku Norweskim w Cieplicach. W tej ogólnopolskiej inicjatywie wezmą udział całe rodziny. Symboliczny dystans rodzinny to 1963 m. Natomiast zaawansowani biegaczy cze wystartują na dystansie 5 km. Zapisy odbywają się przez stronę internetową Zespołu Szkół Katolickich u św. Pankracego: www.szkola.pankracy.edu.pl
Uwaga! Start na 5 km to godz. 14:15, a na dystansie rodzinnym zawodnicy wystartują o godz. 15:00. Organizatorzy liczą na ostry doping tych, którzy z różnych przyczyn nie będą mogli dołączyć do biorących udział w biegu uczestników.
OGLĄDAJ NAS NA TELEFONIE I TABLECIE - ZOBACZ JAK PROSTE JEST DODAWANIE I PRZEGLĄDANIE OGŁOSZEŃ na portalik24.pl
Copyrights. All rights reserved portalik24.pl