HORECA EXPO portalik24 750x150 px

Mobilne Planetarium UFOLUDKI

baner 750x110

XV lecie KPSW w Jeleniej Górze - refleksje Pani Kanclerz

thumb kpsw 10015 lat minęło jak jeden dzień...

Pewnie wiele osób z Jeleniej Góry i okolic pamięta początki powstania obecnej Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej, która 1 lipca 1998 roku została powołana do życia, jako Kolegium Karkonoskie. Na przestrzeni lat Uczelnia ewoluowała, rozszerzając swoje wydziały o kolejne kierunki, nowe siedziby oraz większą liczbę studentów. Początkowo kształcono w trzech specjalnościach: Język polski, Pedagogika opiekuńcza z wychowaniem fizycznym oraz Elektronika i telekomunikacja. Już w pierwszym roku Uczelnia cieszyła się dużym zainteresowaniem, gdyż na studiach stacjonarnych było 152 studentów, natomiast na zaocznych nie wiele mniej, bo aż 113.

Na chwilę obecną KPSW posiada Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych, z kierunkami oraz specjalnościami, takimi jak: Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, Filologia angielska, germańska, Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza i resocjalizacyjna oraz wczesnoszkolna i przedszkolna, jak również Wydział Przyrodniczo–Techniczny, gdzie na kierunkach Fizjoterapia o module „Opieka nad osobami starszymi", Pielęgniarstwo, Pielęgniarstwo tzw. „Pomostowe", Wychowanie fizyczne, a także Edukacja Techniczno–Informatyczna o module „Automatyczne przetwarzanie informacji multimedialnej" mogą kształcić się ludzie w różnym wieku. Prowadzone są studia stacjonarne i niestacjonarne, istnieje również możliwość odbycia studiów podyplomowych.thumb kpsw 006

Początkowo Uczelnia swoje budynki miała usytuowane w różnych miejscach, jednak 7 października 2002 roku podpisano porozumienie między Władzami dawnego KK a Agencją Mienia Wojskowego oraz miastem Jelenia Góra o zagospodarowanie terenu wraz z majątkiem przy ul. Lwóweckiej 18. Dzięki temu przedsięwzięciu inauguracja roku akademickiego 2003/2004 była ważnym wydarzeniem, połączono ją z uroczystym otwarciem nowego kampusu Uczelni oraz pięcioleciem działania Kolegium Karkonoskiego. Od tego czasu studenci mieli „swoje miejsce na ziemi", gdzie poza zdobywaniem wiedzy mogli się spotykać i przyjemnie spędzać czas wolny między zajęciami.

thumb kpsw 0024 grudnia 2010 roku zmieniono nazwę Uczelni, która funkcjonuje do dnia dzisiejszego, jako Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa w Jeleniej Górze. Wraz z nową nazwą pojawił się w mediach nowy wizerunek, dzięki któremu Władze z gronem pedagogicznym, chcą dotrzeć do przyszłych studentów i zachęcić ich do podjęcia nauki na tej Uczelni. Stąd też bogate programy nauczania, wysoko wykwalifikowana kadra dydaktyczno-naukowa, dobrze wyposażone laboratoria, jak również pomoc materialna w formie stypendium: socjalnego, specjalnego dla osób niepełnosprawnych, czy rektora dla najlepszych studentów. Osoby niepełnosprawne mogą liczyć na pomoc, zarówno w edukacji, jak i rehabilitacji zdrowotnej, co zapewne jest dużym plusem tej Uczelni.

Ciekawym miejscem, gdzie można wyładować nadmiar energii jest Hala Sportowa im. Jerzego Szmajdzińskiego, która została oddana do użytku w 2011 roku. Jest to budynek po dawnej stajni wojskowej, wyremontowany, urządzony nowocześnie, dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z pełnowymiarowymi boiskami do piłki ręcznej, koszykówki, siatkówki, tenisa, z trybunami na 170 osób, dwiema salami o charakterze dydaktyczno-rehabilitacyjnym oraz siłownią. Po intensywnym wysiłku istnieje możliwość skorzystania z odnowy biologicznej. Natomiast dla miłośników pływania oddano w 2012 roku krytą pływalnię wraz z centrum rehabilitacyjnym, gdzie można m.in. zatracić się podczas odprężającej kąpieli w wannie do masażu bąbelkowego. Dla mniej spragnionych ruchu fantastycznym miejscem kontemplacji i zdobywania wiedzy jest Biblioteka i Centrum Informacji Naukowej i. Juliusza Słowackiego, z pełnym wyposażeniem w sprzęt multimedialny i dostępem do Internetu dla każdego studenta. W Bibliotece znajduje się czytelnia, posiadająca monitor Braille´a dla osób niewidomych oraz powiększalnik elektroniczny dla osób słabowidzących. thumb kpsw 103

KPSW ma do zaoferowania nowowyremontowany akademik - komfortowe miejsce zamieszkania w bezpośrednim sąsiedztwie z kampusem dydaktycznym, które pozwala studentom zaoszczędzić wiele czasu na dojazdy. Jedynym minusem takiej lokalizacji jest fakt, że spóźniając się na zajęcia nie będzie można powiedzieć, że to wina opóźnionego autobusu.

Uczelnia wspiera Samorząd Studencki i działalność kulturalną (Juwenalia), rekreacyjną, turystyczną oraz sportową, w tym Akademicki Związek Sportowy, dający szansę uprawiania wielu dyscyplin sportowych (sport wyczynowy i masowy). Przy każdym wydziale KPSW działają Studenckie Koła Naukowe. Uczelnia intensyfikuje wymianę międzynarodową, zarówno wykładowców, jak i studentów, korzystając z uprawnień nadanych przez Kartę Programu Erasmus. W trakcie roku akademickiego oraz w czasie wakacji studenci mogą wyjeżdżać na pobyty zagraniczne: międzynarodowe konferencje, seminaria, spotkania młodzieży i obozy. W ramach Akademickiego Centrum Koordynacyjnego (ACC) w Euroregionie NYSA (ERN) studenci KPSW co roku biorą udział w Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców Szkół Wyższych ERN.

Emilia Żuromska

 Jesteś osobą szukającą dobrej uczelni ? Zobacz co oferuje  Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa w Jeleniej Górze - TU

 

 

Znajdż nas na Facebooku

Tematy Pokrewne

 

Google+