Już wkrótce w „Domu Gerharta Hauptmanna" w Jagniątkowie pojawi się nowy pokój wyposażony w oryginalne meble i pamiątki po znanym niemieckim laureacie literackiej Nagrody Nobla, które żona zmarłego pisarza Margarete zabrała ze sobą po jego śmierci z willi „Wiesenstein" („Łąkowy Kamień") ,wraz z doczesnymi szczątkami, 19.07.1946 tzw. „pociągiem specjalnym" z Jeleniej Góry do Niemiec.
Na początku lutego 2022 mieszkający w Berlinie znany muzyk jazzowy Emanuel Hauptmann, syn schorowanej wnuczki autora „Tkaczy" Anji Hauptmann, który gościł niedawno w muzeum na zaproszenie dyrektora Janusza Skowrońskiego, wypełniając życzenie matki, zaproponował muzeum kupno pewnej ilości wyposażenia dawnej karkonoskiej willi pisarza.
Dyrektor Muzeum Miejskiego "Domu Gerharta Hauptmanna" Janusz Skowroński zwrócił się do będącego członkiem Rady Muzealnej Prezydenta Miasta Jelenia Góra Jerzego Łużniaka z zapytaniem o możliwości zakupienia unikalnych pamiątek i otrzymał pełne wsparcie.
Miasto przekazało na zakup pamiątkowych przedmiotów 50 tysięcy złotych. „Wyprawa" dyrektora Janusza Skowrońskiego w towarzystwie dyrektora lubańskiego muzeum dr Łukasza Tekieli po hauptmannowskie muzealia zaowocowała także dodatkowym zakupem eksponatów takimi jak dwa unikalne fotele, jagniątkowska kolekcja książek Margarety Hauptmann ze specjalnymi dedykacjami, fotoportret wdowy po pisarzu z 1946 roku a nawet jej książka kucharska i dwa modlitewniki. Udało się też pozyskać wspaniały kryształowy żyrandol. Część dawnego wyposażenia willi Gerharta Hauptmanna powróciło na stałe w poniedziałek 28.02.2022 do rodzimego miejsca.
Warto wspomnieć, że o zakup pamiątek po Hauptmannie starały się jeszcze dwa niemieckie muzea.
Sama cena wywoławcza, która miała jeszcze znacząco wzrosnąć, wynosiła 7800 euro. Tylko dzięki dotacji celowej ( 50tys. zł ) Jerzego Łużniaka na zakup dobytku po nobliście oraz nieocenionej pomocy Konsula Generalnego Niemiec Jörga Neumanna, który osobiście zaangażował się w negocjacje, żeby przekonać prawnuka Hauptmanna Emanuela do sprzedaży zabytków należących do europejskiego dziedzictwa kulturowego polskiej placówce, mienie noblisty trafiło dokładnie tam, skąd pochodziło.
Foto: Janusz Skowroński - dyrektor muzeum Domu Gerharta Hauptmanna
OGLĄDAJ NAS NA TELEFONIE I TABLECIE - ZOBACZ JAK PROSTE JEST DODAWANIE I PRZEGLĄDANIE OGŁOSZEŃ na portalik24.pl
Copyrights. All rights reserved portalik24.pl