Jelenia Góra nie zapomniała o naszych bohaterach narodowych, którzy w sierpniu 1944 z karabinami w ręku wyszli na ulice Warszawy stając do walki z hitlerowskim okupantem. "Alarm do rąk własnych Komendantom Obwodów.(...) Dnia 31.7. godz. 19. Nakazuję W dnia 1.8. godzina 17.00.". Ten rozkaz o wybuchu Powstania Warszawskiego wydany przez gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora", a podpisany przez pułkownika Antoniego Chruściela "Monter", miał diametralne znaczenie dla Polaków i odcisnął piętno na życiu tysięcy warszawiaków. Wielu z nich nie doczekało wolnej Polski. Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną polskiego podziemia wymierzoną w niemieckiego okupanta. Walki trwały 63 dni. Podczas silnych obstrzałów znacznie lepiej uzbrojonego wroga zaginęło lub zostało zamordowanych 18 tysięcy Powstańców. Straty wśród ludności cywilnej wyniosły około 180 tysięcy osób.
1 sierpnia 2016, dokładnie o godz. 17.00 w 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, na obszarze Jeleniej Góry odezwały się syreny alarmowe, żeby uczcić pamięć o Powstańcach i ich bohaterstwie. Włączenie syren odbyło się w ramach testu i treningu systemu wczesnego ostrzegania. Pierwszy akustyczny sygnał alarmowy „Ogłoszenie alarmu" (3 minutowy) włączony został punktualnie o godz. 17.00, znanej w historii jako godzina „W". Była to godzina wybuchu Powstania Warszawskiego. O godz. 17.10 jeleniogórzanie usłyszeli kolejny, 3 minutowy sygnał tzw. „Odwołanie alarmu", który zakończył test. (Zarządzenie Wojewody Dolnośląskiego z dnia 20 lipca 2016 roku)
Większość jeleniogórzan i turystów przebywających w dniu dzisiejszym na Placu Ratuszowym uszanowało pamięć poległych stojąc podczas alarmu w milczeniu na baczność. Ludzie wsłuchiwali się w pamiętny dźwięk z powagą na twarzach. Jednak znaleźli się też i nieliczni, żyjący jakby we własnym świecie, którzy ze słuchawkami na uszach przeszli obojętnie wobec rozgrywających się wydarzeń.
I w tym roku jeleniogórska młodzież nie zapomniała o bohaterskim zrywie warszawiaków. O godz. 18.00 w Sali Novej JCK na ul. 1 Maja została wystawiona „Elegia o chłopcu polskim" w reżyserii Mirosława Samsela. Na scenie wystąpili utalentowani młodzi aktorzy ze Stowarzyszenia Teatr „Na Progu". Bracia Wójciccy Adrian i Adam, Kamil Rak, Izabela Korzon, Danuta Błaszczyk i Mirosław Samsel z wielkim dramatyzmem i bardzo obrazowo odegrali swoje role. Wstęp był wolny.
OGLĄDAJ NAS NA TELEFONIE I TABLECIE - ZOBACZ JAK PROSTE JEST DODAWANIE I PRZEGLĄDANIE OGŁOSZEŃ na portalik24.pl
Copyrights. All rights reserved portalik24.pl