W schyłku ub. tygodnia ostatni – już symboliczny – dzwonek zabrzmiał dla absolwentów
I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Żeromskiego (na zdjęciu – dzwonek w rękach Pana Woźnego), a także dla wszystkich innych maturzystów jeleniogórskich szkół. Wszystkich – to znaczy sporej grupy 987 osób, z czego niemal „po równo" rozkłada się to na abiturientów techników (505) i liceów (482).
- Mimo dramatycznych informacji o wielkim dołku demograficznym w ostatnich klasach szkół ponadgimnazjalnych – powiedział Marcin Zawiła, Prezydent Jeleniej Góry - w przyszłym roku nie będzie od specjalnie odczuwalny – spodziewamy się, że w ostatnich klasach uczyć się będzie 969 osób, także w podobnych proporcjach 478 w liceach i 491 – w technikach.
Pojawią się za to nowe kierunki dla pierwszoklasistów. W Zespole Szkół Ekonomiczno-Turystycznych – technik eksploatacji portów i terminali, w ZST „Mechanik" – technik urządzeń i systemów energetyki, a w Centrum Kształcenia Ustawicznego – opiekunka dziecięca.
Oznacza to – poza wszystkim – promocję jeleniogórskiego systemu kształcenia zawodowego i wpłynie z pewnością na niwelowanie ubytku demograficznego. Przypominamy, że w jeleniogórskich szkołach odsetek uczniów będących mieszkańcami innych miejscowości przekracza już znacznie 55 %.
- Dzieje się tak m.in. dlatego – powiedziała Mirosława Dzika, zastępca prezydenta – że uczniowie naszych szkół w wyniku dobrego poziomu kształcenia uzyskują świetne rezultaty w rozmaitych olimpiadach przedmiotowych i konkursach zawodowych. O młodzieży z ZST „Mechanik" informowaliśmy ostatnio szeroko, bo rzeczywiście kilka zespołów uczniowskich w konkursach o tytuł „Mistrza w zawodzie" wygrywało etap regionalny. Ale nie tylko uczniowie „Mechanika" się wyróżniają.
Dla przykładu (spośród licznego grona): Anna Kołodziejczyk (ZSO nr 1) ze średnią ocen „5" została laureatką Olimpiady Literatury i Języka Polskiego i uzyskała I miejsce w Polsce! Jej opiekunem jest Jan Owczarek.
Z tej samej szkoły Krzysztof Borysiewicz, ze średnio 4,75, został finalistą Olimpiady Wiedzy Teologicznej, Monika Sawicka – finalistką Olimpiady Lingwistyki Teoretycznej, Matematycznej i Stosowanej, Arkadiusz Siwko, który w ub. roku był finalistą Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym i w minionych latach laureatem wielu innych konkursów, został nominowany do nagrody „Orzeł Dolnośląski". Jeremi Dobrzański wyróżnia się autorstwem krótkich forma literackich, przygotowuje interesujące wystawy fotograficzne.
Podobnie w II ZSO, w którym Kasper Cichosz ze średnią na granicy marzeń (5,47), najwyższą w szkole jest członkiem Drużyny Dolnośląskich Meczy Matematycznych i brązowym medalistą Ogólnopolskiego Sejmiku Matematycznego, stypendystą Prezesa Rady Ministrów z 2013 i 2014 r.. Kinga Brzezik (średnia ocen 4,94) wyróżniający się sportowiec, współorganizator wielu imprez, Paulina Bocian – to z kolei uzdolniona muzycznie uczennica, laureatka wielu konkursów wokalnych w kraju.
O reprezentantach innych szkół napiszemy wkrótce, ale już informacja o uczniach dwóch jeleniogórskich liceów dowodzi, że wielu z nich nie tylko świetnie się uczy, ale też znajduje czas i szansę, by realizować swoje pasje. Może to właśnie m.in. przyciąga do szkół młodzież spoza Jeleniej Góry?
OGLĄDAJ NAS NA TELEFONIE I TABLECIE - ZOBACZ JAK PROSTE JEST DODAWANIE I PRZEGLĄDANIE OGŁOSZEŃ na portalik24.pl
Copyrights. All rights reserved portalik24.pl