HORECA EXPO portalik24 750x150 px

Mobilne Planetarium UFOLUDKI

baner 750x110

Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta Żołnierzy Wyklętych w Lubomierzu

W czwartek, 1. Marca w Lubomierzu odbywały się tegoroczne wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wśród uczestników byli m.in. senatorowie RP Krzysztof Mróz i Rafał Ślusarz, wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa, wiceprzewodniczący sejmiku Województwa Dolnośląskiego Andrzej Kredkowski, burmistrz Gminy i Miasta Lubomierz Marek Chrabąszcz, Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk, wicedyrektor wrocławskiego oddziału IPN Marcin Marczak a także przedstawiciele służb mundurowych i lokalnych instytucji.


IMG 20230301 124256 Copy


Dzisiejsze uroczystości rozpoczęły się w pobliskim Popielówku od złożenia kwiatów na grobie Tadeusza Pietryki ps. Sokół, członka Żandarmerii Sił Podziemnych, która została tam założona w 1947 roku. Za swoją działalność Tadeusz Pietryka został skazany na 15 lat więzienia, z czego odsiedział 5 lat i 7 miesięcy. Później wrócił do Popielówka, gdzie mieszkał aż do śmierci w 2010 roku. Następnie oficjele wspólnie posadzili w miejscu planowanego obelisku poświęconego żołnierzom wyklętym, dąb „Jastrzębiec" zasadzony dla uhonorowania pierwszego komendanta Żandarmerii Sił Podziemnych w Popielówku, Piotra Zaręby ps. Jastrzębiec, skazanego na karę śmierci i rozstrzelanego w 1951 r.

Pozostałe uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbywały się już w Lubomierzu, gdzie odprawiona została uroczysta Msza Święta poświęcona pamięci Żołnierzy Niezłomnych. Przewodniczył jej biskup legnicki Andrzej Siemieniewski. Po zakończeniu Mszy Świętej jej uczestnicy sformowali uroczysty „Marsz Pamięci" ulicami miasta. Koniec marszu miał miejsce pod budynkiem zespołu szkół, gdzie uroczyście wciągnięto na maszt flagę a zgromadzeni wspólnie odśpiewali hymn państwowy. Odczytano apel poległych z salwą honorową a całość uroczystości odbywała się przy akompaniamencie orkiestry wojskowej z Bytomia.

„W Lubomierzu, gdzie działała organizacja, której członkowie nie godzili się na sowieckie porządki w Polskie już od lat istnieje tradycja obchodzenia dzisiejszego święta, ale tak hucznej oprawy jeszcze tutaj nie miała." – powiedział senator Krzysztof Mróz. „Najważniejsza jest pamięć o żołnierzach, którzy po zakończeniu II Wojny Światowej chcieli walczyć przeciw sowieckiej okupacji. Wspominamy ich heroiczną postawę i poświęcenie zdrowia, kariery, ale często i własnego życia w walce o wolną, demokratyczną i niepodległą Polskę." – dodał senator.


IMG 20230301 124317 Copy


Następnie zgromadzeni udali się do szkoły, gdzie w auli swój wykład na temat podziemia niepodległościowego działającego w okolicach Lubomierza po II Wojnie Światowej przedstawił Przemysław Mandela z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu. Kulminacją uroczystości było podpisanie przez burmistrza Lubomierza oraz wicedyrektora wrocławskiego oddziału IPN listu intencyjnego dotyczącego budowy pomnika poświęconego Żołnierzom Wyklętym, który ma stanąć w Popielówku. Nie zabrakło również występów artystycznych – piosenki o Niezłomnych zaśpiewali nie tylko uczniowie szkoły, ale także Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk, który zaprezentował dwa utwory własnego autorstwa.

W kościele w Popielówku podczas prac inwentaryzacyjnych w 2018 roku, w wieży kościelnej odnaleziono sztandar wraz drzewcem o symbolice związanej z Armią Krajową. Dodatkowo na drugiej stronie płyty upamiętniającej żołnierzy niemieckich poległych podczas I Wojny Światowej znaleziono inskrypcję upamiętniającą byłych partyzantów AK, NSZ i BCH, polskich osadników z 1946 r. Po zebraniu wspomnień mieszkańców wsi oraz dokumentów udało się potwierdzić, że w Popielówku w budynku nr 9 powstała i działała podziemna organizacja Żandarmeria Sił Podziemnych założona przez żołnierzy majora Henryka Flame. Od tego czasu Popielówek określany jest mianem „Wioski Żołnierzy Niezłomnych".

Także w Jeleniej Górze organizowane są miejskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W środę o godzinie 17 na cmentarzu przy ul. Sudeckiej, przy obelisku poświęconym żołnierzom wyklętym obok kaplicy, odbył się uroczysty Apel Pamięci w którym uczestniczyli m. in. senator Krzysztof Mróz, wiceprezydent Jeleniej Góry Janusz Łyczko, ks. dyrektor Zespołu Szkół Katolickich Mariusz Majewski a także młodzież i kibice. Już jutro (3. marca) w Bazylice Św. Erazma i Pankracego o godz. 9 odprawiona zostanie poświęcona Wyklętym Msza Święta, po której będzie okazja do złożenia kwiatów pod tablica pamięci. Miejskie obchody zamknie niedzielny „Bieg Tropem Wilczym". Uczestnicy będą mogli wystartować na dystansie 5000 m lub na symbolicznym dystansie 1963 metrów.

 


 

Google+