HORECA EXPO portalik24 750x150 px

Mobilne Planetarium UFOLUDKI

baner 750x110

W setną rocznicę - nadanie Miejskiej Bibliotece Publicznej imienia Tadeusza Różewicza

5d04d1730218ada0b2c36bb1dfe88215.0W sobotę obchodziliśmy setną rocznicę narodzin wybitnego polskiego poety, dramaturga, prozaika i scenarzysty Tadeusza Rózewicza. Okrąglą rocznicę obchodzono także w Karpaczu, gdzie odbyło się uroczyste nadanie Miejskiej Bibliotece Publicznej imienia Tadeusza Różewicza. Z tej okazji, w obecności m.in. poseł Zofii Czernow, senatora Krzysztofa Mroza oraz zastępcy burmistrza Karpacza Kamili Cyganek odsłonięto okolicznościową tablicę przy wejściu do budynku biblioteki zlokalizowanej na zrewitalizowanym dworcu kolejowym.

Związek artysty z Karpaczem jest mało znanym wątkiem życiorysu artysty. Różewicz upodobał sobie miasto pod Śnieżką u schyłku życia. Pierwszy jego przyjazd do Karpacza miał miejsce w 1996 roku, kiedy przyjechał w odwiedziny do twórcy Wrocławskiego Teatru Pantomimy Henryka Tomaszewskiego. Od tego czasu Karpacz stał się regularnym miejscem wypoczynku poety. Na sobotniej uroczystości poetę wspominała m.in. Pani Jadwiga Kość, w której pensjonacie poeta mieszkał podczas swoich wizyt w Karpaczu. Okolicznościową tablicę upamiętniającą 100. rocznicę urodzin poety odsłonięto dwa dni wcześniej także przed Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu, którego Różewicz był częstym gościem.

IMG 2891Tadeusz Rózewicz urodził się 9 października 1921. W 1944 powstały „Echa leśne" uważane za właściwy debiut literacki Różewicza. Tomik składał się z wierszy, fraszek, humoresek, wywiadów, prozy poetyckiej utrzymanej w duchu patriotycznym. Poza poezją i scenariuszami, Różewicz pisał także dramaty. Od 1968 do śmierci mieszkał we Wrocławiu. Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 2008, po wydaniu tomiku „Nauka chodzenia", Różewicz otrzymał Europejską Nagrodę Literacką w Strasburgu, następnie jako pierwszy został uhonorowany „Silesiusem" – wrocławską nagrodą poetycką literatury środkowoeuropejskiej i wschodniej. Zmarł 24 kwietnia 2014 we Wrocławiu w wieku 93 lat. Zgodnie ze swą ostatnią wolą został pochowany na cmentarzu przy Kościółku Wang w Karpaczu. W zeszłym roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2021 Rokiem Tadeusza Rózewicza aby oddać hołd jego dokonaniom artystycznym.

 

Google+