Moja Mała Ojczyzna – Sudety Zachodnie - zakończenie projektu

VI edycja projektu społecznego Moja Mała Ojczyzna – Sudety Zachodnie – zakończona.

24 czerwca 2015 r. uczniowie z 16 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych , którzy zdobyli odznaki projektu, wyruszyli o godzinie 8.00 z ulicy Teatralnej autobusami MZK do Mysłakowic. Stamtąd pieszo czerwonym szlakiem przez Mrowiec przeszli do pałacu Bukowiec. Przepiękne stawy i ich mieszkańcy (majestatyczne łabędzie i kaczki z małymi kaczuszkami) urzekły wędrowców. Z daleka słychać było muzykę.

P24 5346Na miejscu oczekiwał na nas niezawodny DJ, Marek Kamianowski, który witał wszystkich skocznymi melodiami. Na terenie parku powitał nas pan Krzysztof Tęcza, który od rana przygotowywał wszystko na nasze przyjęcie. I zaczęło się. Turystyczne zakończenie VI edycji ze względu na datę – 24 czerwca – miało „świętojański charakter". Najpierw była prezentacja wianków i konkurs na najładniejszą plecionkę, uwitą z kwiatów zebranych po drodze do Bukowca. Wszystkie wianki prezentowały się nadzwyczajnie. Jury zdecydowało, że będzie oceniać prace oddzielnie w gimnazjach i w szkołach ponadgimnazjalnych.

Najwyżej oceniono wianki uczniów z Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum z ZSO, w szkołach ponadgimnazjalnych Jury uznało wianek ucznia z Mechanika i dziewczyn z Handlówki i z Ekonoma. Podstawowym kryterium oceny było wykonanie na miejscu z dostępnych na trasie wędrówki kwiatów. Następnie korowód z wiankami ruszył na groblę i tu wszystkie wianki zostały wrzucone do wody i .... nie popłynęły. Unosiły się na wodzie i pięknie prezentowały wśród zielonej rzęsy. Drugim wyzwaniem było szukanie kwiatu paproci. Tu, każdy, kto chciał wziąć udział w poszukiwaniach, musiał najpierw rozwiązać rebus, a później otrzymał „instrukcję" . Mnóstwo zespołów biegało we wszystkich kierunkach, bezskutecznie. Zwycięzcami okazały się uczennice z Gimnazjum w ZSO nr 1.

Była też „Kapsuła czasu" , do której każdy mógł wrzucić to, co uznał za warte przekazania przyszłym pokoleniom o Małej Ojczyźnie. Następnie „kapsułę" zakopano komisyjnie w dole, który powstał po wykopaniu zabytkowej marmurowej ławki. Ostatnią konkurencją pozostał quiz z wiedzy o pałacu Bukowiec. I tu znowu okazali się najlepszymi reprezentanci Gimnazjum nr 1 i ZST „Mechanik". Były też tańce, był tradycyjny bigos, ognisko i kiełbaski.

W części oficjalnej Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu, Paweł Domagała wspólnie z Barbarą Latosińską - Zastępcą Naczelnika wręczyli uczniom odznaki projektu, a koordynatorom podziękowania. W projekcie nagrodą dla szkól są puchary przechodnie: Gimnazjum nr 1 przekazało puchar Rady Miejskiej Jeleniej Góry Gimnazjum w ZSRA, a Mechanik Zespołowi Szkół Ekonomiczno-Turystycznych. Na koniec głos zabrał gospodarz pałacu Bukowiec i przepięknego parku, Witold Szczudłowski, dyrektor biura Zrzeszenia Gmin Karkonoskich, który w kilku zdaniach opowiedział historię obiektu. Od dzisiaj projekt Moja Mała Ojczyzna zyskał jeszcze jednego organizatora, którego będzie reprezentował Krzysztof Tęcza, kierownik Pracowni Krajoznawczej.

Link do strony projektu TU

 Tekst K.Pitera

 

 
 

Komentarze  

 
0 #1 uczennica 2015-06-25 22:43
Było fajnie. :roll:
Cytować
 

Dodaj komentarz

Komentuj zgodnie z zasadami dodawania komentarzy Regulamin

Kod antyspamowy
Odśwież

 

Google+