VI edycja projektu społecznego „Moja Mała Ojczyzna – Sudety Zachodnie"

VI edycja projektu społecznego „Moja Mała Ojczyzna – Sudety Zachodnie" – zbliża się do końca

P1190365Jak co roku, w ostatnim tygodniu czerwca, organizowane jest podsumowanie zmagań uczniów z jeleniogórskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych – uczestników projektu Moja Mała Ojczyzna – Sudety Zachodnie, projektu dofinansowanego przez Prezydenta Miasta Jelenia Góra, który także objął ten projekt patronatem honorowym.

Turystyczne zakończenie VI edycji odbędzie się w Pałacu Bukowiec w Bukowcu. Weźmie w niej udział około 200 uczniów z 15 szkół wraz z koordynatorami. W związku z tym, że zakończenie projektu odbywa się 24 czerwca, program jest podporządkowany obyczajom związanym z nocą świętojańską. Będą wianki, będą poszukiwania kwiatu paproci, będą śpiewy i tańce. Nie zabraknie również części oficjalnej, tj. podsumowania rywalizacji całorocznej szkół, wręczenia dyplomów, pucharów przechodnich i odznak.

Projekt funkcjonuje od 2009 roku, w grudniu 2014 roku obchodził 5-lecie. Z tej okazji została wydana publikacja „I jak to było...", podsumowująca ten okres. W tej chwili jest to już VI edycja. W roku szkolnym 2014/2015 w projekcie uczestniczyło 16 szkół: 9 ponadgimnazjalnych i 7 gimnazjalnych. Uczniowie poprzez różne formy: warsztaty, wycieczki krajoznawcze, konkursy, odwiedziny w instytucjach kultury, poznawali region, w którym mieszkają. Zadania, jak co roku, realizowane były na dwóch płaszczyznach: szkolnej i międzyszkolnej. Każda szkoła miała prawo do organizacji przynajmniej jednej potyczki.

W ramach VI edycji projektu na płaszczyźnie międzyszkolnej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych odbyły się m.in: Rajd Lingwistyczno-Krajoznawczy, gra miejska „Tajemniczy Rynek Cieplic", konkurs fotograficzny „Cieplicka Jesień", konkurs literacki „Opowieści nie z tej ziemi", warsztaty ceramiczne w Dobkowie, warsztaty w Bibliotece Cyfrowej, warsztaty florystyczne, piekarskie, konkurs krajoznawczy „Śladami dawnych wędrowców" i plener malarski w Szklarskiej Porębie.

Natomiast uczniowie szkół gimnazjalnych wzięli udział w następujących międzyszkolnych potyczkach: rajd lingwistyczno-krajoznawczy, warsztaty muzealne „Kustosz", warsztaty fotograficzne, warsztaty „Dekoracje z papieru" i konkurs wiedzy o Unii Europejskiej.

Koordynatorem projektu jest Zespół Szkół Ekonomiczno-Turystycznych, który reprezentuje Kazimiera Pitera, pomysłodawczyni i autorka projektu. W każdej szkole jest koordynator szkolny, który realizuje zadania projektu w swojej szkole i uczestniczy wraz z uczniami w potyczkach międzyszkolnych.

Nie bez znaczenia dla projektu jest wsparcie dyrektorów szkół i jego organizatorów: Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Jeleniej Góry, który reprezentuje ,Barbara Latosińska, Zastępca Naczelnika, Książnicy Karkonoskiej, reprezentowanej przez Alicję Raczek, Dyrektora KK, Muzeum Karkonoskiego, reprezentowanego przez Anetę Firszt i Pracownię Krajoznawczą reprezentowaną przez Kierownika Pracowni Krzysztofa Tęczę.

 

Komentarze  

 
0 #2 belinda 2015-06-23 14:53
Ojjj, chyba nie jest łatwo to wszystko ogarnąć. Pewnie nauczyciele muszą tych uczniów trochę "popychać" żeby się zaangażowali w takie działania! :lol:
Cytować
 
 
0 #1 irenaD 2015-06-22 22:55
Przynajmniej młodzi robią coś pożytecznego, a nie siedzą przed komputerem czy bawią się komórką.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Komentuj zgodnie z zasadami dodawania komentarzy Regulamin

Kod antyspamowy
Odśwież

 

Google+