Pięć lat projektu „Moja Mała Ojczyzna

Pięć lat projektu „Moja Mała Ojczyzna – Sudety Zachodnie"

mmo muzeum 007Wszystko zaczęło się 20 listopada 2009r. na inauguracyjnym Rajdzie Lingwistyczno-Krajoznawczym, a 10 grudnia 2014 r. w Muzeum Karkonoskim odbyła się uroczystość V- lecia projektu „Moja Mała Ojczyzna – Sudety Zachodnie": Dla siebie znalezioną ścieżką" Pomysłodawczynią projektu oraz jego głównym koordynatorem jest p. Kazimiera Pitera, bardziej znana jako Kasia, niestrudzona miłośniczka i propagatorka turystyki i wiedzy o naszym regionie. Swoim entuzjazmem i fascynacją Sudetami Zachodnimi zaraziła władze miasta, dyrektorów instytucji kulturalnych, szkół i wyższych uczelni, a przede wszystkim młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych.

Spotkanie było okazją do wspomnień, oraz podziękowań za wspólne działania prowadzące do rozbudzania ciekawości i zamiłowania do naszej „Małej Ojczyzny". Pięć poprzednich edycji oraz trwająca szósta znalazły uznanie wśród młodzieży 6 szkół gimnazjalnych i 9 szkół ponadgimnazjalnych, głównych adresatów idei zaszczepienia ciekawości i zachwytu naszym regionem. Zapełniły bowiem pustą do tej pory przestrzeń wspólnego działania, rywalizacji i zabawy. Zaproszonych gości przywitała gospodyni Muzeum p. Gabriela Zawiła, a wspomnieniom początek dała recytacja wiersza pt. „Jestem stąd", napisanego przez uczestnika pierwszej edycji projektu. O początkach projektu i swojej z nim przygodzie opowiadali koordynatorzy ze szkół biorących w nim udział. W imieniu Prezydenta Miasta, Zastępca Prezydenta p. Mirosława Dzika oraz Zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji i Sportu p. Barbara Latosińska podziękowały za pięć lat wspaniałej pracy i jej efekty, wręczając nagrody dla szkół, które w ciągu tych lat zgromadziły najwięcej punktów. Jak twórczy jest to projekt, przypomniały występy młodzieży. Zaproszeni goście mieli możliwość wysłuchania piosenek o Małej Ojczyźnie w wykonaniu zespołu muzycznego E=mc2 z ZST „Mechanik" i obejrzenia nowej wersji legendy o Kunegundzie w wykonaniu uczniów Gimnazjum Nr 1 w Jeleniej Górze.

Ilość pracy włożonej w projekt, oraz jak wspaniałe są jej rezultaty pokazuje wydana

z okazji V-lecia publikacja „Jak to było...2009-2014: Moja Mała Ojczyzna – Sudety Zachodnie: Dla siebie znalezioną ścieżką". Znalazły się w niej opisy wszystkich edycji, fotografie, wypowiedzi uczniów i koordynatorów, relacje z konkursów, wycieczek

i towarzyszącym im imprez w Książnicy Karkonoskiej, muzeach, teatrze, galeriach, zamkach, schroniskach.

Płynące ze wszystkich stron podziękowania za pracę w projekcie, za możliwość poznawania nowych miejsc i ludzi, za radość z uczestnictwa we wspaniałej przygodzie, za konkursy, rajdy, wycieczki, nowe umiejętności i wiedzę, za wyjście poza mury i międzyszkolną integrację młodzieży, za uśmiech i umiejętność współpracy utwierdziły wszystkich zebranych w przekonaniu, że ten projekt to „strzał w dziesiątkę", a skoro niesie tak wiele pozytywnych emocji i wyzwala tak wiele energii to powinien być nadal kontynuowany.

Małgorzata Smaś

 

Dodaj komentarz

Komentuj zgodnie z zasadami dodawania komentarzy Regulamin

Kod antyspamowy
Odśwież

Znajdż nas na Facebooku

Szukasz FOTOGRAFA ?

IMG 20191021 002824

Tematy Pokrewne

 

Google+