Zakończenie projektu „Moja Mała Ojczyzna – Sudety Zachodnie"

V edycja projektu społecznego „Moja Mała Ojczyzna – Sudety Zachodnie" - zakończona

Czerwiec to miesiąc, kiedy kończy się rok szkolny, a zaczynają wakacje. W taki harmonogram wpisuje się także zakończenie V edycji projektu „Moja Mała Ojczyzna – Sudety Zachodnie".

ponadgimnazjalne 004W roku szkolnym 2013/2014 w projekcie uczestniczyło 15 jeleniogórskich szkół, 9 ponadgimnazjalnych i 6 gimnazjalnych. Była to już V edycja tego projektu, ale po raz pierwszy, aż tyle szkół przystąpiło do niego. Zaletą tego projektu jest to, że szkoła, która w dowolnym momencie rezygnuje z udziału, nie musi się tłumaczyć z tej decyzji, może zrezygnować bez konsekwencji. Ideą tego projektu jest pokazanie młodzieży poprzez różne formy: warsztaty, wycieczki krajoznawcze, konkursy, odwiedziny w instytucjach kultury, w jak pięknym regionie Polski żyjemy.

Jednak, aby docenić piękno regionu, trzeba go poznać. Istotną rolę w tym poznawaniu pełnią szkolni koordynatorzy projektu. Organizują wycieczki, wyjścia do instytucji kultury dla uczniów swojej szkoły oraz uczestniczą wraz ze swoimi uczniami w potyczkach międzyszkolnych o różnorodnej tematyce. Na tyle różnorodnej, że każdy uczeń, tak gimnazjum, jak i szkoły ponadgimnazjalnej, znajdzie możliwość pochwalenia się swoją wiedzą i umiejętnościami.

W ramach V edycji projektu na płaszczyźnie międzyszkolnej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych odbyły się m.in: dwudniowa impreza międzynarodowa integracyjno-lingwistyczno-krajoznawcza z udziałem gości z Czech i Meksyku, zmagania sportowe w nowej hali sportowej „Mechanika" oraz warsztaty w Książnicy Karkonoskiej „Jelenia Góra w Jeleniogórskiej Bibliotece Cyfrowej", w efekcie których powstała broszura, zawierająca najciekawsze i najistotniejsze, według uczniów, informacje dotyczące historii i współczesności miasta, w którym żyjemy. Były także wycieczki krajoznawcze do Wlenia, Muzeum Przyrodniczego w Cieplicach i koncert kolęd i pastorałek w Muzeum Miejskim Dom G. Hauptmanna.

Dużo bogatsza w potyczki międzyszkolne była V edycja projektu dla gimnazjów. Patrząc z perspektywy całego roku szkolnego, trzeba stwierdzić, że tematem przewodnim była Jelenia Góra. A oto kolejne zmagania gimnazjalistów: Spacer po Jeleniej Górze zakończony malowaniem pocztówki w Muzeum Karkonoskim i konkursem o zabytkach Jeleniej Góry, zmagania lingwistyczne, czyli w językach obcych o Jeleniej Górze, gra miejska na podstawie „Skarbów drzewa" M. Lutowskiej, Parada Średniowieczna, konkurs „Zabytki i historia Jeleniej Góry na tle dziejów Śląska", konkurs krasomówczy „Jelenia Góra i okolice", rajd literacki „Śladami Jana Sztaudyngera".

Posumowanie V edycji projektu społecznego, dofinansowanego przez Urząd Miasta Jeleniej Góry, wspieranego przez Prezydenta Miasta Jeleniej Góry, władze Wydziału Edukacji i Sportu Miasta Jeleniej Góry, instytucje kultury i dyrektorów jeleniogórskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, uczestników projektu „Moja Mała Ojczyzna Sudety Zachodnie" odbyło się w dwóch etapach: 18 czerwca miało miejsce turystyczne zakończenie projektu dla szkół ponadgimnazjalnych, a 23 czerwca dla szkół gimnazjalnych.

gimnazja 013W środę, 18 czerwca 2014 r., około 100 uczniów jeleniogórskich szkół ponadgimnazjalnych wzięło udział w turystycznym zakończeniu V edycji. Po dotarciu do schroniska „Kamieńczyk" reprezentacje poszczególnych szkół zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia na tle Gór Izerskich, przedstawiły swoje wrażenia z udziału w piątej edycji w dowolnej formie: od relacji, poprzez wywiad, utwory poetyckie do piosenki o „Małej Ojczyźnie". I tą właśnie piosenką furorę zrobili Sebastian i Bartek z „Ekonoma", nie obyło się bez bisu. Potem były zabawy integracyjne i tańce, które z powodzeniem poprowadzili Marek Kamionowski z Seven Art i Rafał Czapliński. Na koniec uczestnicy otrzymali odznaki projektu. Na uwagę zasługują uczniowie z kl. 3b z ZSET, albowiem wszyscy zdobyli odznakę złotą. Gratulujemy wytrwałości. W imprezie udział wzięli także zaproszeni goście: Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, reprezentowały Tamara Chorążyczewska i Małgorzata Wereszczyńska, PTTK – Krzysztof Tęcza, Książnicę Karkonoską - Alicja Raczek, a Muzeum Karkonoskie – Aneta Firszt. Wspierał nas także gościnnie Krzysztof Raczek. Wszystkim za udział bardzo dziękujemy.

W związku z tym, że większość potyczek gimnazjalistów miała miejsca w zamkniętych przestrzeniach, turystyczne zakończenie V edycji dla uczniów gimnazjów zorganizowano w postaci wycieczki pieszej na trasie: Cieplice – Marczyce – Grodna – Staniszów. Wzięło w niej udział 85 uczniów wraz z opiekunami. Po drodze miały miejsce rozgrywki sportowe i umysłowe, w których wygrało Gimnazjum nr 4. Na Grodnej było ognisko, pieczenie kiełbasek, tym razem przyniesionych przez młodzież, występy artystyczne, dotyczące udziału w projekcie i wreszcie podsumowanie całości i wręczenie odznak. Najwięcej odznak zdobyli uczniowie Gimnazjum nr 1 i nr 3.

Z satysfakcją należy stwierdzić, że V edycja należała do bardzo udanych. Wspomniane powyżej potyczki międzyszkolne to tylko jedna część projektu. Wiele się działo w szkołach. Mimo dużych utrudnień, związanych z realizowaniem w szkołach nowej podstawy programowej, uczniowie wzięli udział w wielu ciekawych wycieczkach, zabawach, grach nie tylko językowych, spotkaniach z pisarzami, itp. Każda szkoła, a szczególnie gimnazja uczestniczyły w tej edycji projektu z dużym zaangażowaniem. V edycja zakończona, a czy będzie VI, zobaczymy.

 

Komentarze  

 
0 #4 krezus 2014-07-03 10:48
Dzieciaki zrobią wszystko, żeby nie być na lekcjach. :lol: :lol: :lol:
Cytować
 
 
0 #3 viola 2014-07-01 21:19
Dobrze, że zaszczepia się młodzieży chęć poznawania własnego regionu. Wiele osób mieszka od lat w Jeleniej, a góry zna tylko z nazwy.Porażka!
Cytować
 
 
0 #2 ada 2014-07-01 12:18
Pewnie jakiś sposób na spędzenie wolnego czasu. Ja tam wolę sport. Intelektualistk ą to ja nie jestem! :lol:
Cytować
 
 
0 #1 jolaK 2014-06-30 22:18
Nauka i zabawa w jednym. Dobry sposób na życie. :)
Jak dla mnie za długi tekst. Nie przebrnęłam do końca.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Komentuj zgodnie z zasadami dodawania komentarzy Regulamin

Kod antyspamowy
Odśwież

Znajdż nas na Facebooku

Szukasz FOTOGRAFA ?

IMG 20191021 002824

Tematy Pokrewne

 

Google+