I co dalej po szkole średniej?

za rok maturaEgzaminy maturalne w trakcie, ale już dziś niektórzy z tegorocznych maturzystów wiedzą, że nie wszystkie przedmioty uda im się zaliczyć za pierwszym razem. Przykre, ale na pewno nie jest to wielka życiowa tragedia, jak myślą niektórzy abiturienci.

Dla tych, którzy z różnych względów nie podejmą studiów od października 2014, a chcieliby w miarę szybko zdobyć konkretny zawód, ciekawą ofertę edukacyjną przygotował Zespół Szkół Ekonomiczno – Turystycznych w Jeleniej Górze przy ul. Piłsudskiego 27. W roku szkolnym 2014/2015 placówka ogłasza nabór do szkoły policealnej i na kursy kwalifikacyjne.

Warto zapamiętać, że możliwość uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe na poziomie technika nie jest uzależniona od zdania egzaminu maturalnego. Warunkiem otrzymania tego dyplomu jest uzyskanie świadectw potwierdzających wszystkie kwalifikacje wyodrębnione w danym zawodzie oraz wykształcenia średniego. W Jeleniogórskim Ekonomie po wakacjach będzie można rozpocząć naukę w szkole policealnej na kierunkach:

- TECHNIK ADMINISTRACJI

- TECHNIK RACHUNKOWOŚCI

- TECHNIK ARCHIWISTA

- TECHNIK TURYSTYKI WIEJSKIEJ

- TECHNIK USŁUG POCZTOWYCH I FINANSOWYCH

oraz na kursach kwalifikacyjnych na kierunkach:

- TECHNIK EKONOMISTA

- TECHNIK OBSŁUGI TURYSTYCZNEJ

- TECHNIK HOTELARSTWA

- TECHNIK HANDLOWIEC

Szczegółowe informacje można uzyskać w sekretariacie szkoły.

e-mail - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. 75 64 23 718

thumb cwiczenia 001Dobrą wiadomość dla tegorocznych maturzystów ma Jeleniogórska Straż Pożarna. W czerwcu zostanie ogłoszony nabór do PSP. W związku z przejściem na emeryturę kilu strażaków, będzie 5 wakatów. Kandydaci muszą spełniać określone warunki.

Nie mogą być karani, muszą posiadać obywatelstwo polskie i kategorię „A" komisji wojskowej lub kwalifikacyjnej potwierdzającą dobry stan zdrowia. Ze zrozumiałych względów przyszli strażacy przejdą test sprawnościowy, test teoretyczny z wiedzy ogólnej i będą musieli wykazać się umiejętnością pływania. Szansę na przyjęcie na pewno zwiększą wszelkiego rodzaju kursy, które są dodatkowo punktowane. Warto więc zrobić sobie kurs pierwszej pomocy. Z racji posiadanej już praktyki, na dodatkowe punkty mogą liczyć również członkowie OSP, ale tylko ci, którzy przeszli przeszkolenie.

Kandydaci na przyszłych strażaków muszą mieć świadomość, że konkurencja będzie duża. Z racji niepokojącego bezrobocia w naszym kraju, szczególnie wśród ludzi młodych, zainteresowanie pracą w straży w ostatnich latach znacznie wzrosło. Tak więc warto się zastanowić, jak można jeszcze nad sobą popracować, żeby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie upragnionej pracy.

Komentarze  

 
+1 #6 jg49 2014-05-09 14:11
A już pracy dla hotelarzy to nie ma ani w Jeleniej Górze ( 3 hotele na krzyż ), ani w regionie. Chyba tylko w Niemczech?
Cytować
 
 
+1 #5 jg50 2014-05-09 14:08
Porażka. Kilka miejsc dla strażaków. A co dalej z tymi, którzy nie mają takich bardzo konkretnych i twardych predyspozycji ?Nie każdy na Boga może być strażakiem czy policjantem, szczególnie kobieta.
Cytować
 
 
+2 #4 abiturientka 2014-05-09 14:04
Nie ma tutaj życia, miasto skazane na zagładę cywilizacyjną.
Cytować
 
 
0 #3 młoda 2014-05-09 13:53
Wypad, raz na zawsze.
Cytować
 
 
+1 #2 men 2014-05-09 08:35
Bezdyskusyjnie - wyjazd. Każdy dzień w tym kraju to dzień stracony, szczególnie dla młodego pokolenia. Średnie pokolenie również intensywnie migruje, a stare pokolenie rencistów i emerytów się wykrusza. Widać to na każdym kroku, osiedlu, ulicy, bloku i kamienicy, po sąsiedzku. Przerażenie i zgroza. Kto tu w ogóle jeszcze zostanie? Niemcy są otwarci, wpuszczają do swojego państwa młodych : drzwiami i oknami, dosłownie, nie w przenośni.
Cytować
 
 
+1 #1 zabobrzanka 2014-05-09 08:27
"I co dalej po szkole średniej" ? WYJAZD
Cytować
 

Dodaj komentarz

Komentuj zgodnie z zasadami dodawania komentarzy Regulamin

Kod antyspamowy
Odśwież

 

Google+