Hot News:

Jelenia Góra - nasze miasto

Ocena użytkowników:  / 1
SłabyŚwietny 

jelenia goraPowierzchnia – 108,4 km2

Liczba ludności 88.034

Liczba bezrobotnych – 6 454

Stopa bezrobocia – 17,2%

jelenia goraJelenia Góra położona jest w południowo-zachodniej Polsce, w samym centrum malowniczej kotliny, otoczonej ze wszystkich stron pasmami górskimi: Górami Izerskimi, Rudawami Janowickimi, Górami Kaczawskimi oraz najwyższym pasmem Sudetów - Karkonoszamiz najwyższym szczytem Śnieżką (1603 m n.p.m.).

To położenie czyni Jelenią Górę niezwykle atrakcyjną dla wszystkich miłośników turystyki, aktywnego wypoczynku i rekreacji, a także amatorów sportów zimowych oraz kolarstwa biegowego i górskiego.

Specyficzny układ wiatrów w Kotlinie Jeleniogórskiej pozwala na uprawianie szybownictwa, lotniarstwa i spadochroniarstwa. Znana w Europie „karkonoska fala" przyciąga od ponad 70 lat pilotów szybowcowych z kraju i z zagranicy. Tu, bowiem można zdobyć diamenty do złotej odznaki szybowcowej.j1a

Aktywny wypoczynek umożliwiają jeleniogórzanom i przybywającym tu turystom, liczne tereny rekreacyjne. Wpływa na to zróżnicowana rzeźba terenu, walory przyrodnicze i krajobrazowe, dobrze rozwinięta baza noclegowa ( około 3000 miejsc w 40 obiektach o zróżnicowanym standardzie). Uzupełnieniem są trasy rowerowe, liczne szlaki turystyczne i ścieżki dydaktyczne. Systematycznie polepsza się baza sportowa. Zwolennicy tężyzny fizycznej mogą korzystać z hal widowiskowo-sportowych, stadionów lekkoatletycznych, kąpielisk, lotniska sportowego, kompleksu kortów tenisowych, sal treningowych, siłowni itp.jg rynek

Region jeleniogórski znany jest w kraju i poza jego granicami także jako atrakcyjne centrum uzdrowiskowe Dolnego Śląska. Dzielnica uzdrowiskowa bogata w zabytki sakralne oraz obiekty architektury pałacowej to także miejscowość turystyczna, stanowiąca dla przebywających tu kuracjuszy dogodną bazę wypadową.

thumb jg kotlinaJelenia Góra jest siedzibą EUROREGIONU NYSA skupiającego przygraniczne tereny Niemiec, Czech i Polski konsolidującego działania m.in. w dziedzinie ochrony środowiska, gospodarki przestrzennej, kultury, oświaty oraz turystyki.

Miasto współpracuje, na mocy podpisanych umów partnerskich, z takimi miastami jak: Cervia (Włochy), Bautzeni Erfstadt (Niemcy), Randers (Dania), Tyler (USA), Władimir (Rosja), Valkeakoski (Finlandia), Tequila (Meksyk), Siewierodoneck (Ukraina).

Jelenia Góra jest prężnym ośrodkiem kulturalnym i artystycznym Dolnego Śląska. Posiada dobrze zorganizowaną sieć instytucji (teatry, filharmonia, muzea, galerie) i placówek kulturalnych. Jelenia Góra słynie także z kultywowania tradycji kulturalnych.

Jelenia Góra to miasto nauki i edukacji. Miasto jest siedzibą 4 uczelni wyższych, gdzie studiuje ok. 6500 studentów.

jg kotlinaDobrze rozwinięte szkolnictwo średnie i wyższe zaspokaja zapotrzebowanie istniejących firm na wykwalifikowaną kadrę.

Jelenia Góra to znaczący ośrodek gospodarczy, wykazujący wysoką dynamikę rozwoju. Obecnie w mieście funkcjonuje ok. 12 tys. podmiotów gospodarczych, w większości stanowiących własność prywatną.

Decydującym w rozwoju miasta jest handel i przemysł. W Jeleniej Górze dominuje produkcja: leków, szkła optycznego, maszyn i urządzeń, elektrotechniczna, podzespołów i części, artykułów z tworzyw sztucznych, opakowań z metali lekkich, przędzy czesankowej.

W strukturze prywatnych podmiotów gospodarczych dominuje działalność handlowa oraz obsługa nieruchomości, wynajem i prowadzenie interesów. Znaczną rolę odgrywa także działalność budowlana, produkcyjna i transport.

Komentarze   

 
0 #2 max 2013-10-26 21:55
A Jelenia ma w ogóle jakiś biznes?! :zzz :o
Cytować
 
 
0 #1 Jasio Ventura 2013-10-26 21:54
Informacje starsze niż ja...
Kompletnie przestarzałe infomacje o gospodarce i biznesie JG...
Cytować
 

Dodaj komentarz

Komentuj zgodnie z zasadami dodawania komentarzy Regulamin

Kod antyspamowy
Odśwież

 

Google+